Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Edukacja

Co czeka dzieci we wrześniu?

Artykuł

Epidemia COVID-19 znacząco wpłynęła na sposób edukacji w naszym kraju. Dzieci i młodzież przez większość roku szkolnego uczyła się w systemie zdalnym lub hybrydowym, a pełny powrót do nauki stacjonarnej nastąpił dopiero pod koniec maja.

Dzieci wrzesien
Autor: Materiały prasowe

Tym samym uczniowie zostali również pozbawieni możliwości regularnych kontaktów z rówieśnikami. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące wpływu tych rozwiązań na rozwój psychofizyczny młodego pokolenia. O najważniejszych wątkach związanych z edukacją w czasie COVID-19 opowiada mgr Patryk Czyż – psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach (Centrum Medyczne Damiana).

Zdobywanie wiedzy, budowanie kompetencji, poszerzanie horyzontów – to jedne z najważniejszych funkcji, które pełni szkoła. Nie wyczerpuje to jednak tematu – wśród dodatkowych (równie istotnych) zalet powszechnej edukacji należą – budowanie relacji towarzyskich i samodzielności oraz umiejętności rozwiązywania problemów. To elementy, do których niemal wymagany jest bezpośredni kontakt zarówno z rówieśnikami, jak i nauczycielami czy pedagogami. Z powodu pandemii uczniowie z dnia na dzień przeszli do zajęć w formie wirtualnej, co oznaczało również ograniczenie kontaktów z innymi dziećmi.

W wielu przypadkach jedynymi osobami w kończącym się roku szkolnym, z którymi uczeń mógł budować relacje byli rodzice. Oczywiście są oni kluczowi w procesie wychowywania i rozwoju dziecka, jednak od zawsze mieli „wsparcie” w postaci szkoły. Pandemia zmieniła te proporcje, a część dzieci widywała swoich rówieśników jedynie na ekranie komputera. Warto również zwrócić uwagę, że najmłodsi uczniowie z „zerówki” i klas pierwszych rozpoczęły swoją przygodę z nauką od zajęć w formie zdalnej. Na pewno start nauki stacjonarnej od września będzie dla nich większym szokiem niż dla pozostałych roczników – komentuje mgr Patryk Czyż – psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach (Centrum Medyczne Damiana).

Covidowy rok szkolny – jak o nim mówić?

W kontekście ubiegłego roku nauczania bardzo ważna jest również komunikacja medialna. Obecnie w dobie mediów społecznościowych i powszechnego dostępu do Internetu, odbiorcą tych treści stają się również dzieci i młodzież, których dotyczą powyższe zagadnienia.

Bardzo często w wielu komunikatach i wypowiedziach można usłyszeć narrację o „zmarnowanym roku”, a nawet „gorszym” pokoleniu uczniów, których edukacja przypadła na czas lockdownu. To zdecydowanie niewłaściwy sposób komunikacji.

Oczywiście pewne problemy istnieją, jednak powinniśmy poszukiwać skutecznych rozwiązań – w jaki sposób nadrobić zaległości edukacyjne, jeśli zostały one uwidocznione w czasie ostatniego roku szkolnego. Dzieci i młodzież powinny mieć poczucie, że jesteśmy po ich stronie, wspieramy je w nauce, zdobywaniu wiedzy, budowaniu pewności siebie i czynieniu postępów. Pamiętajmy, że jest to proces i tego wszystkiego nie da się osiągnąć w krótkim czasie. Dzieci nie nadrobią ostatniego roku w ciągu miesiąca. Wykażmy się cierpliwością, zrozumieniem i nie forsujmy na siłę pewnych rozwiązań – komentuje mgr Patryk Czyż – psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach (Centrum Medyczne Damiana).

Jak pracować z uczniami po powrocie do szkół? Porady dla rodziców i nauczycieli

Epidemia COVID-19 stała się dużym wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Dzieci i młodzież wymagają bowiem jeszcze większego wsparcia niż w ubiegłych latach, dlatego należy im w odpowiedni sposób pomóc w powrocie do nauki w trybie stacjonarnym. Działania te muszą obejmować już wakacje, a następnie być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego. Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Zachęcajmy dzieci do aktywności towarzyskiej w trakcie wakacji – okres odpoczynku od nauki to doskonały czas na budowanie kontaktów rówieśniczych przez dzieci. Rodzice powinni niemal kreować okazje do takich spotkań – może być to zarówno zabieranie najmłodszych na plac zabaw, uczestnictwo w wydarzeniach dla rodzin, a także wyjazd do rodziny czy przyjaciół, którzy wychowują dzieci w podobnym wieku. Każda okazja jest dobra, aby kształtować w naszych pociechach umiejętności interpersonalne.
  2. Pamiętajmy o wyrozumiałości i cierpliwości względem naszych dzieci w nowym roku szkolnym
    Dzieci zdecydowanie odzwyczaiły się od „tradycyjnego” dnia, którym przed epidemią COVID-19 rządziły określone rytuały – pobudka o odpowiedniej porze, śniadanie, wyjście do szkoły, powrót do domu, odrabianie lekcji. W czasie nauki zdalnej lekcje przeniosły się do pokoju dzieci, co sprawiło, że mogły one później wstawać, zmieniły się m.in. pory posiłków. Dlatego odzwyczaiły się one od typowo szkolnej rutyny, a tym samym będą potrzebowały więcej czasu na powrót do tego trybu. Pamiętajmy zatem, aby we wrześniu uzbroić się w cierpliwość, żeby pokazać dzieciom zaangażowanie i wspierać ich niezależnie od ewentualnych przeszkód pojawiających się w szkole ¬– mgr Patryk Czyż – psycholog, z Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach (Centrum Medyczne Damiana).
  3. Często kontaktujmy się z wychowawcą – wymiana spostrzeżeń nt. nauki i rozwoju naszych dzieci z kadrą nauczycielską pozwolą na błyskawiczne reagowanie na ewentualne, pojawiające się problemy.
  4. Doceniajmy postępy dzieci i budujmy w nich poczucie własnej wartości – taka postawa nie tylko pozwala na motywowanie naszych pociech, ale także pokazuje, że interesujemy się ich rozwojem i postępami.

To tylko nieliczne zasady, na które warto zwrócić uwagę w kontekście powrotu dzieci do szkół w nowym roku szkolnym. Najważniejsze jest jednak, aby poświęcać im odpowiednią ilość czasu. Pamiętajmy też, że w przypadku kiedy problemy naszych dzieci trwają zbyt długo lub pogłębiają się, warto zgłosić się na konsultacje do specjalistycznej poradni psychologicznej.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat