Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Zostań sama w domu” – recenzja

Artykuł

Książka Barbary Stenki, choć jest przeznaczona dla młodzieży – może być świetną lekturą także dla starszych czytelników.

Zostan sama w domu
Autor: Materiały prasowe

Autorka w swoich książkach zawsze podejmuje tematykę ważną dla młodych osób. Pozwala zrozumieć pewne sprawy, które dla niejednego mogą być końcem świata. Barbara Stenka, za książkę „Zostań sama w domu” otrzymała wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

„Historia dość mocno obciąża psychikę odbiorcy, więc dobrze, gdy ma on już pewne doświadczenie życiowe i czytelnicze” – to słowa autorki na temat książki, które pokazują, że książka może być ciężka w odbiorze zwłaszcza dla wrażliwych osób. Bohaterką powieści jest Diana – dwunastoletnia dziewczynka, która ma za sobą całkiem spory bagaż doświadczeń jak na swój wiek. Jest narratorką wydarzeń, która stopniowo daje się poznać czytelnikom. Czasami wraca do swoich wspomnień, opisuje to co działo się w różnych momentach jej życia.

Dwunastolatka mieszka ze swoją babcią w Gryfinie, małym mieście w województwie zachodniopomorskim, jednak opowieść zaczyna od wakacji, które spędziła w Morzyczynie nad jeziorem Miedwie. Jest tam razem z babcią, której pracą jest renowacja krzeseł oraz drzewkiem szczęścia – małą roślinką, która „zawsze jedzie z nimi na wakacje”. Babcia – Anna Karaś, to starsza kobieta o wielkim sercu, która pomogła Dianie przezwyciężyć traumę z dzieciństwa. Wraz z nimi, jest też Władek z Jęczydołu, czyli „jednoosobowa firma oczyszczania Miedwia” i jego pies Pudler. Ich towarzystwo bardzo dobrze wpływa na Dianę. Pracuje ona dzięki nim nad swoimi lękami.

Stopniowo dowiadujemy się różnych szczegółów o przeszłości Diany. Dziewczynka od najmłodszych lat choć żyła z matką, w małym mieszkaniu w Rzeszowie, ale tak naprawdę była sama. Jej dzieciństwo było pozbawione miłości, bezpieczeństwa i bliskości. „Wychodzę” – mówione przez jej matkę prawie codziennie było bolesne i oznaczało, że znów przez długie godziny Diana będzie pozostawiona sama sobie. Jej jedyny rodzaj bliskości, który łączył ją z matką, to momenty, w których ta ciągnęła jej warkocz. Dla Diany ten warkocz był łącznikiem z matką, ponieważ nigdy jej nie dotykała i nie przytulała. Dziewczynka, wraz z biegiem czasu, zaczęła więcej rozumieć oraz dostrzegać, że jej życie jest inne niż rówieśników. Dzieci ze szkoły miały oboje rodziców, rodzeństwo, dziadków, babcie, ciocie a przede wszystkim miały poczucie, że ktoś ich kocha, czego Dianie tak bardzo brakowało. Dziewczynka buntowała się, gdy matka nie chciała mówić nic o jej przeszłości ani rodzinie. Przyszedł dzień, w którym znalazła w jednej z szafek teczkę z dokumentami. Wtedy poznała prawdę o swojej przeszłości. Po kilku dniach od tej sytuacji, Diana nie wytrzymuje napięcia oraz emocji, które się w niej kotłują od tamtego momentu. Zarzuca mamie kłamstwa i chowanie tajemnic, które przez te wszystkie lata niszczyły je obie. Mama Diany nie chce i nie potrafi opowiedzieć o przeszłości, z którą nigdy się nie pogodziła. Wychodzi z mieszkania, a Diana zostaje sama w domu przez długi czas. Z „okresu X”, którym nazywa ówczesny samotnie spędzony czas wychodzi z wielką blizną na udzie i jeszcze większą blizną na sercu.

„Różne sytuacje przytrafiają się ludziom. Nikt nie ma ich wypisanych na czole. Czasem zupełnie nie widać, co dzieje się z człowiekiem w środku. Bo z zewnątrz wydaje się zupełnie spokojny i nieciekawy. Można się pomylić. Na ogół się mylimy”

Ta książka pokazuje, że zawsze warto interweniować, jeśli widzimy, że komuś dzieje się krzywda. Czasami jeden mały gest, może zmienić bieg wydarzeń na lepsze. Powieść ta pokazuje także, że z każdej beznadziejnej sytuacji można wyjść lepszym człowiekiem, bogatszym o życiowe doświadczenia.

Barbara Stenka, „Zostań sama w domu”, Wydawnictwo Nasz Księgarnia 2021

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat