Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Przed ciążą » In vitro

Została matką dzięki zamrożonemu jajnikowi

Artykuł

Zamrożony przed 15-laty jajnik przyczynił się do tego, że obarczona chorobą genetyczną 24-latka z Dubaju, urodziła niedawno dziecko.

Zostala matka zamrozony jajnik
Autor: pixabay.com

Moaza Al Matrooshi od urodzenia zmagała się z poważną chorobą genetyczną. Aby umożliwić jej zostanie mamą, gdy była małą dziewczynką, pobrano jej jajnik i zamrożono w temperaturze minus 196 stopni Celsjusza. Rodzice wiedzieli bowiem, że ich córkę czeka chemoterapia oraz przeszczep szpiku kostnego, co mogło w znacznym stopniu wpłynąć na jej płodność w przyszłości. W 2015 roku, po kilkunastu latach od tego wydarzenia, lekarze wszczepili Moazie zamrożone fragmenty tkanki. By zwiększyć szanse zajścia w ciążę, skorzystano także z metody in vitro. Skutkiem starań lekarzy, Moaza jako pierwsza kobieta na świecie urodziła potomka z jajnika, który mimo że został pobrany od dziewczynki w młodym wieku, znakomicie po latach spełnił swoją funkcję. Zadziwiło to lekarzy. Do tej pory bowiem przeszczepianie tkanki jajnika sprawdzało się u dużo starszych kobiet, więc to pierwszy taki przypadek na świecie. Unikalny poród odbył się w prywatnym szpitalu w Anglii. W jego wyniku na świat przyszedł zdrowy chłopczyk. Doktor prowadząca ciążę Moazy podkreśliła, że przypadek młodej Arabki to: „nowa nadzieja dla kobiet, które nie mogą zajść w ciążę”.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat