Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Żółtaczka u noworodka

Artykuł

Młode mamy, zwłaszcza po urodzeniu pierwszego dziecka, często nie do końca wiedzą czego mają się spodziewać i jak radzić sobie w niektórych sytuacjach.

Zoltaczka u noworodka
Autor: pixabay.com

Dlatego też nie wpadaj od razu w panikę, kiedy zobaczysz, że skóra twojego maluszka jest dziwnego koloru. To objaw żółtaczki fizjologicznej, którą przechodzi większość noworodków. Sprawcą całego zamieszania jest bilirubina - żółta substancja, która powstaje w wyniku rozpadu czerwonych ciałek krwi. Zjawisko to jest zupełnie normalne. Komórki wątroby wychwytują ją i zamieniają w nieszkodliwą, wydalaną z organizmu wraz z moczem i kałem. W związku z tym, że wątroba noworodka tego jeszcze nie potrafi, we krwi dziecka przez 10-14 dni utrzymuje się podwyższony poziom bilirubiny. Najwyższy jest w 4-5 dobie życia, potem każdego dnia stopniowo się zmniejsza.

Gdy w pierwszych dwóch dniach życia noworodka pojawi się żółtaczka (stężenie bilirubiny przekracza wówczas 12 mg/dl) lub zażółcenie skóry oraz białek oczu utrzymuje się przez 10-14 dni, koniecznie trzeba przeprowadzić dodatkowe badania. Może wówczas okazać się, że nie jest to niegroźna żółtaczka fizjologiczna, ale skutek dużo poważniejszej choroby jak:

  • zakażenia uogólnionego (czyli tzw. posocznicy, powszechnie zwanej sepsą);
  • niedrożności dróg żółciowych (to żółtaczka mechaniczna);
  • konfliktu serologicznego, który występuje, gdy dziecko ma dodatni czynnik Rh, a matka ujemny (jest to żółtaczka patologiczna).

W leczeniu żółtaczki fizjologicznej najskuteczniejsza jest fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina traci szkodliwe właściwości. Nagiego noworodka kładzie się w szczelnie osłoniętym łóżeczku pod lampą ultrafioletową. Na oczy zakłada mu się specjalne okulary, przypominające narciarskie gogle. Przylegają one szczelnie do buzi i chronią oczy maleństwa przed promieniowaniem. Zabieg jest przerywany tylko na czas karmienia i ewentualnych innych zabiegów medycznych. Dodatkowo maluchowi podawana jest dożylnie glukoza. Najczęściej efekty następują po 1-2 dobach od rozpoczęcia naświetlania.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat