Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Zmuszanie dziecka do jedzenia

Artykuł

To naprawdę poważny problem, na który, co najgorsze, jest społeczne przyzwolenie!

Zmuszanie dziecko jedzenie
Autor: pixabay.com

„Dziecko musi zjeść” – słyszałaś to kiedyś od mamy, teściowej, koleżanki? Na pewno. Bo ja nie raz. „Pomarudzi i zje”, „Część wypluje, ale coś tam zje” – dodają „życzliwi”.

Warto uświadomić sobie, że zdrowe dziecko (nie piszę o dzieciach z problemami zdrowotnymi czy integracji sensorycznej) bardzo dobitnie sygnalizuje głód oraz nasycenie. Jeżeli dziecku chce się jeść, zazwyczaj zjada posiłek ze smakiem; krzyczy „am” albo płacze. Jeżeli zaś nie czuje głodu, zostawi posiłek na talerzu; ewentualnie pobawi się jedzeniem lub je porozrzuca. Oczywiście rodzice martwią się, że niezjedzenie obiadu przez ich pociechę będzie skutkowało anemią, niedożywieniem czy nieprawidłowym rozwojem, a jest wprost przeciwnie – to wmuszanie w dziecko posiłków, często z użyciem przemocy, prowadzi do zaburzeń odżywiania (kompulsywnego obżartswa, anoreksji, bulimii). Jeżeli rodzic myśli, że wmuszaniem w dziecko jedzenia cokolwiek ugra, jest w błędzie.

Należy pamiętać, że karmienie na siłę wywołuje w dziecku ogromny stres; a kortyzol skutecznie blokuje wchłanianie substancji przez organizm. Posiłki przestają być kojarzone z czymś radosnym, a stają się dla malucha utrapieniem.

Aby dziecko jadło, warto zadbać o to, aby czuło się bezpieczne i spokojne. Nie warto też używać sztuczek, aby dziecko cokolwiek zjadło, gdyż potem takie zachowanie odbije się na nas, rodzicach, rykoszetem. Nie wolno karmić dziecka przed bajką czy telefonem, gdyż utrwala się w nim złe nawyki żywieniowe i mechanizmy kontrolujące apetyt. Nie pomoże też dawanie czegoś słodkiego zamiast pełnowartościowego posiłku; szantażowanie (że jak nie zje, nie będzie mogło się bawić); przetrzymywanie przy stole czy wywoływanie w maluchu poczucia winy (mama się napracowała, a ty nie chcesz).

Warto dać dziecku wybór, pozwolić mu jeść intuicyjnie. Najlepiej sprawdza się tu metoda BLW, w której dziecko może wybrać sobie, na co ma ochotę; zjeść tyle, ile może, czerpiąc z tego radość, poznając nowe smaki i bawiąc się jedzeniem. Uwierz tylko w mądrość swojego dziecka!

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat