Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zazdrość o rodzeństwo

Artykuł

Wielodzietne rodziny to nie tylko gwar, śmiech i radość. Niestety to także zazdrość o rodzeństwo, niekończąca się rywalizacja i wybuchające na tym tle kłótnie. Jak sobie z nimi poradzić?

Zazdrosc rodzenstwo
Autor: pixabay.com

Kiedy w rodzinie pojawia się nowe dziecko, wszyscy są zachwyceni. Wszyscy, oprócz starszego potomka, który z niepokojem spogląda na nowo narodzonego członka rodziny. Nagle pojawiają się niekontrolowane wybuchy złości, dziwne zachowanie, pretensje. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to z pewnością macie do czynienia z zazdrością o młodsze rodzeństwo. Wasze starsze dziecko czuje się zagrożone, ponieważ do tej pory skupiało na sobie całą waszą uwagę, a teraz zajmujecie się głównie maleństwem, ciągle zachwycając się jego piękną twarzyczką, szybko czynionymi postępami czy zabawnym zachowaniem. Noworodek staje się więc rywalem w walce o waszą miłość, a cała sytuacja zaczyna się gwałtownie wymykać spod kontroli starszaka. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim dużo rozmawiajcie ze starszym dzieckiem. Nie zapominajcie o tym, że fakt pojawienia się młodszego członka rodziny nie czyni go samodzielnym. Wasza córka lub syn nadal potrzebuje czułości i wsparcia. Starajcie się od czasu do czasu poświęcać uwagę tylko jemu. Cały czas mówcie dziecku, jak bardzo go kochacie i że jest dla Was kimś wyjątkowym. Świetnym sposobem jest także zaangażowanie starszego potomstwa w opiekę nad noworodkiem. Nigdy nie porównujcie dzieci do siebie ani nie zapominajcie o ich indywidualnych potrzebach. Jeżeli ze strony starszego syna lub córki dojdzie do aktów agresji (fizycznej lub psychicznej), natychmiast reaguj. Nie krzycz jednak – wrzaski czy kary spotęgują uczucie zazdrości. Lepiej poważnie porozmawiaj z dzieckiem, postaw granice i konsekwentnie je egzekwuj.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat