Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zanim zajdziesz w ciążę...

Artykuł

Podjęliście z ukochanym decyzję o dziecku. Kochacie się, macie odpowiednią sytuację życiową- czujecie, że jesteście już gotowi. Gratulacje!

Zanim zajdziesz w ciaze
Autor: freepik

Jednak, zanim rzucicie w kąt antykoncepcję, powinnaś odpowiednio przygotować się do ciąży.

Jak to zrobić? Oto podstawowe rzeczy, o które powinnaś zadbać- niektóre z nich pewnie wydadzą ci się oczywistością, ale… na wszelki wypadek sprawdź, czy o niczym nie zapomniałaś:

  • Pożegnajcie nałogi. Tak, pożegnajcie je oboje! Jeżeli na przykład palicie papierosy, powinniście oboje rzucić palenie, jeszcze zanim zaczniecie starać się o dziecko. Dlaczego? Ponieważ rzucanie palenia bywa BARDZO stresujące, a mając w swoim brzuchu rozwijające się życie powinnaś JAK NAJMNIEJ się denerwować. Dlatego, warto abyś przeszła wszelkie trudy rzucania nałogu, jeszcze zanim będziesz w ciąży. A dlaczego twój partner także nie powinien palić? Z dwóch powodów. Po pierwsze- w ramach solidarności z tobą. Po drugie: dlatego, że nawet paląc poza domem, na zewnątrz, będzie przenosił na skórze i na ubraniu szkodliwe substancje z dymu papierosowego.
  • Zadbaj o swoją dietę i tryb życia. Przestaw się na zdrowe jedzenie- pożegnaj chipsy, słodzone gazowane napoje, słodycze zawierające olej palmowy- to „śmieciowe” jedzenie, od którego powinnaś się odzwyczaić. Pamiętaj, że w ciąży będziesz jeść „dla dwojga”- powinnaś więc spożywać wyłącznie produkty spożywcze dobrej jakości. Poza tym, powinnaś polubić wszelkiego rodzaju łagodne i spokojne formy ruchu (pływanie, spacery) i wyregulować swój rytm snu.
  • Bierzesz leki? Zapytaj o nie swojego lekarza! To bardzo ważne, aby skonsultować tę sprawę zarówno z lekarzem prowadzącym ciążę, jak i twoim lekarzem domowym. Uwaga: NIE odstawiaj na własną rękę wszystkich leków, które brałaś do tej pory! Może to być niebezpieczne nie tylko dla ciebie, ale także dla twojego dziecka. Są leki, których nie wolno odstawiać w ciąży- należą do nich, na przykład, leki przyjmowane w związku a chorobami tarczycy.
  • Sięgnij po fachową literaturę. Poczytaj trochę o tym, jak dbać o siebie w ciąży i jak pielęgnować małe dziecko. Zdobyta w ten sposób wiedza, nie tylko bardzo ci się przyda, ale też doda ci pewności siebie w nowej, nieznanej do tej pory roli życiowej. Oraz sprawi, że staniesz się odporna na „dobre rady” dotyczące macierzyństwa, które będziesz dostawać od ludzi, którzy mimo dobrych chęci, mogą nieświadomie wprowadzić cię w błąd!
  • Zastanów się nad szkołą rodzenia. Uczęszczanie do niej naprawdę dużo daje! Dowiesz się w niej i nauczysz bardzo wielu pożytecznych rzeczy. Ponadto, uczęszczanie do DOBREJ szkoły rodzenia, bardzo pomaga w zwalczeniu lęku przed porodem.
  • Nie szalej z zakupami dla dziecka. Jeszcze nie jesteś w ciąży a już masz ochotę wykupić cały sklep z ubrankami dziecięcymi? Powstrzymaj te zapędy. Chyba masz świadomość, że niemowlęta rosną w błyskawicznym tempie? Może się więc okazać, że twój bobas wyrośnie z nowych, ślicznych ciuszków, zanim zdążysz go w nie choć raz ubrać…
  • Wyluzuj! Pamiętaj, że przebieg każdej ciąży jest trochę inny. Nie startujesz w konkursie na najlepszą ciężarną roku. Masz prawo do lęków i wątpliwości. Wystarczy, że będziesz pod opieką lekarza, będziesz stosować się do jego wskazówek i będziesz o siebie dbać – a wtedy na pewno wszystko będzie dobrze!
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat