Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Zalety metody BLW

Artykuł

Bobas wie lepiej? BLW zyskało niemałą popularność. Warto ją wypróbować czy traktować jako tymczasową modę? W dzisiejszym artykule przybliżę wam zalety tej metody.

Zalety metody blw
Autor: pixabay.com

Metoda BLW, czyli ‘baby led weaning’, to metoda pozwalająca niemowlęciu na samodzielne jedzenie stałych pokarmów nie rezygnując oczywiście przy tym z karmienia dziecka mlekiem. Głównym założeniem BLW jest pozwolenie dziecku na uczenie się jedzenia w jego własnym tempie – pozwalając mu decydować ile, kiedy oraz jak chce jeść dany pokarm. To dziecko kontroluje swoje posiłki, a co się z tym wiąże - nie karmimy dziecka łyżeczką, a także nie nagradzamy go, nie przekonujemy do zjedzenia kolejnej łyżeczki „za mamusię i za tatusia” oraz nie stosujemy żadnych innych metod przekonywania dziecka do jedzenia. Metoda BLW sprawia, że posiłki są dla dziecka pozytywnym doświadczeniem, a tym samym budujemy w swoim potomku zdrowe podejście do jedzenia, które będzie dla niego korzystne w trakcie dorastania i całego jego życia. Jest to również świetna metoda na zaszczepienie w dziecku miłości do zdrowego, zbalansowanego jedzenia, a także panowania nad własnym apetytem. Jednak na tym nie kończą się zalety BLW.

Zacznijmy może jednak od początku – kiedy i jakie jedzenie powinniśmy wprowadzić, jeśli jesteśmy zainteresowani tą metodą? Zaczynamy gdy dziecko skończy około sześć miesięcy. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i to my musimy zdecydować, kiedy nasze dziecko jest gotowe, by móc próbować jeść samodzielnie. Jeśli twoje dziecko samo siedzi i przeżuwa pokarm bez krztuszenia się, to prawdopodobnie możesz zacząć próbować karmić je metodą BLW. Wybieraj jedzenie łatwe do chwycenia i trzymania w dziecięcej rączce, które można przerzuć z łatwością, choć nie ma potrzeby by podawać mu papki – wystarczy, że będziesz podawać warzywa ugotowane do miękkości, łatwe do pogryzienia owoce i inne stałe pokarmy nie wymagające mocnego gryzienia. Warto również pamiętać, że do pierwszego roku życia to mleko dalej gra główną rolę w zbalansowanej diecie niemowlaka!

Znasz już podstawy BLW, ale co z zaletami? Dlaczego karmienie dziecka, czy raczej pozwalanie dziecku karmić się samemu jest takie dobre? Przede wszystkim jedzenie podawane dziecku nie musi się aż tak różnić od tego, co jedzą pozostali domownicy, dzięki czemu niemowlak tworzy silniejszą więź z rodziną. Ponadto jest to oszczędność czasu i pieniędzy – podajesz dziecku składniki waszych posiłków przygotowane w odpowiednich dla niego porcjach. Niemowlę samo decyduje ile zje i nie czuje się przymuszane do jedzenia, a używając własnych rączek oraz sztućców polepszają koordynację ręka-oko oraz dodatkowo pozwalają dziecku bardziej cieszyć się jedzeniem. Dodatkowo podając dziecku jedzenie o różnej konsystencji w późniejszym czasie nie będą mu przeszkadzały grudki czy cząstki w późniejszym żywieniu, co często jest problemem wśród dzieci karmionych jedzeniem w postaci puree.

Zalety metody BLW są zachęcające, zdecydowanie jest ona warta wypróbowania. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość i nastawić się na nieco większy bałagan, niż w przypadku gdy sami karmimy dziecko. W dzisiejszych czasach zaburzenia odżywania dotyczą coraz więcej osób, jeśli więc ten sposób może pomóc dziecku w budowaniu pozytywnych relacji z jedzeniem to plusy zdecydowanie przeważają.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat