Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Zalety karmienia piersią

Artykuł

Jeszcze w trakcie ciąży wiele przyszłych mam zastanawia się, czy warto karmić piersią swoje maleństwo. Jak się okazuje, karmienie piersią ma wiele zalet nie tylko dla samego dziecka, ale również dla świeżo upieczonej mamy.

Karmienie piersią
Autor: pixabay.com

Nawet, jeśli dziecko nie potrafi ssać piersi, mama powinna odciągać pokarm i podawać go maleństwu przez butelkę. Pokarm ma idealny skład i doskonale wpływa na zdrowie niemowlęcia.

Oto kilka zalet karmienia piersią dla maluszka:

  • Zaspokajanie potrzeb – naturalne mleko matki zawiera w sobie doskonale wchłaniających się składników odżywczych. Jego skład jest skrojony, by zaspokoić potrzeby niemowlęcia, zawiera niezbędne i lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany, przeciwciała, prebiotyki i setki innych składników.
  • Odporność – przeciwciała zawarte w naturalnym pokarmie to dla dziecka główne zabezpieczenie przed chorobotwórczymi mikrobami. Poza tym, mleko bogate jest w prebiotyki, a podczas karmienia piersią dziecko otrzymuje te prebiotyki, czyli bakterie korzystnie wpływające na mikroflorę jelitową.
  • Bliskość – w trakcie karmienia piersią tworzy się naturalna i nierozerwalna więź pomiędzy noworodkiem a mamą. Dzięki temu maluszek utrzymuje z mamą nie tylko kontakt fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny, przez to czuje się bezpiecznie.
  • Niwelowanie ryzyka chorób - dzieci karmione piersią w przyszłości są mniej narażone na różne choroby: nadwagę, otyłość i cukrzycę.

Oto kilka zalet karmienia piersią dla mamy:

  • Krótszy połóg – w trakcie karmienia wydziela się oksytocyna, która odpowiada m.in. za poporodowe zwijanie macicy i wydalanie odchodów poporodowych. Krwawienie po porodzie szybciej ustępuje, dzięki czemu kobieta traci mniej żelaza.
  • Szczupła sylwetka – w okresie ciąży ciało kobiety gromadzi zapasy tłuszczu, które wykorzystywane są w okresie laktacji. Dzięki karmieniu piersią te nadwyżkowe kilogramy tracimy bez wysiłku i specjalnych wyrzeczeń, i to w zaskakująco szybkim tempie.
  • Zdrowa dieta – dzięki temu, mama jest świadoma, że musi się zdrowo odżywiać. Składniki jej pożywienia przenikają do pokarmu, w związku z tym bardziej zwraca uwagę na jakość swoich posiłków. Dla dobra dziecka unika używek, nie pije alkoholu, nie pali papierosów, nie nadużywa lekarstw, przez co czerpie z tego pozytywne korzyści.
  • Oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Karmienie piersią praktycznie nic nie kosztuje, no, może poza wydatkami na w miarę urozmaiconą dietę. Nie musi wydawać na mleko modyfikowane, które kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, a do tego dochodzi koszt akcesoriów i ich użytkowanie. Młoda mama oszczędza również czas na przygotowaniu posiłków, a potem na zmywaniu akcesoriów.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczekbody na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat