Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Zajęcia w szkole rodzenia

Artykuł

Szkoła rodzenia to zajęcia organizowane dla przyszłych rodziców, by przygotować ich do swojej nowej roli.

Zajęcia szkoła rodzenia
Autor: pixabay.com

Program pozawala wypracować umiejętności rodzicielskie poprzez realizację zagadnień związanych z przyjściem dziecka na świat począwszy od gimnastyki w trakcie ciąży, aż do porodu. Tego typu zajęcia są również skarbnicą wiedzy na temat karmienia piersią oraz sposobów pielęgnacji maluszka.

Kurs najlepiej rozpocząć pod koniec II i w III trymestrze, gdyż w tym okresie brzuszek nie jest na tyle duży, by przeszkadzał przyszłej mamie w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli w tym czasie kobieta nie może uczestniczyć w zajęciach, to należy pamiętać, by nie przekroczyć 30. tygodnia ciąży z uwagi na czas, jaki trzeba poświęcić na przerobienie całości programu.

Szkoły rodzenia prowadzone przez niezależne organizacje, by uzyskać charakter intymności, dążą do ograniczenia liczby uczestników. Z kolei szkoły znajdujące się przy szpitalach lub prowadzone przez lokalną służbę zdrowia organizują większe grupy. Jednak z racji limitowanej liczby miejsc, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku należy zapisać się wcześniej.

W szkole rodzenia rodzice powinni zdobyć wiedzę o:

  • przebiegu ciąży i porodu,
  • technikach porodu,
  • łagodzeniu bólu podczas porodu,
  • gimnastyce podczas ciąży,
  • radzeniu sobie z problemami związanymi z ciążą, porodem i opieką nad niemowlęciem,
  • rozwoju dziecka,
  • opiece nad noworodkiem i niemowlęciem,
  • karmieniu piersią,
  • poradach prawnych z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży, matkom samodzielnie wychowującym dzieci i rodzicom (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne, prawa pacjenta),
  • przygotowaniu przyszłych mam do powrotu do formy po porodzie.

Program szkoły rodzenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Pierwsze z nich dotyczą rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin, nawiązaniu więzi z dzieckiem w okresie prenatalnym i po narodzinach, a także o stylu życia w czasie ciąży, fizjologii porodu, połogu, zaburzeniach laktacji i karmieniu piersią, depresjach poporodowych i sposobach radzenia sobie z nimi oraz roli ojca podczas ciąży, porodu i połogu. Z kolei zajęcia praktyczne dotyczą pielęgnacji noworodka, ćwiczeń dotyczących pozycji podczas karmienia, nauki odciągania pokarmu, ćwiczeń ogólnousprawniających, relaksacyjnych i oddechowych.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat