Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Wyspa na końcu świata” - recenzja

Artykuł

Po raz kolejny miło zaskoczyła mnie książka skierowana do młodszego czytelnika, ale Kiran Millwood Hargrave jest z definicji gwarancją wysokiego poziomu literackiego.

Wyspa na koncu swiata
Autor: Materiały prasowe

Tytułowa „Wyspa na końcu świata” to Culion, miejsce zamieszkiwane przez kolonię trędowatych. To właśnie tam mieszka Mihan, zdrowa córka chorej na trąd kobiety. Ich życie przebiega względnie spokojnie (jak na warunki, w których przyszło im żyć) do momentu, gdy na wyspie zjawia się pan Zamora, przedstawiciel władzy. Wraz z jego pojawieniem się dochodzi do podziału mieszkańców wyspy na zdrowych i chorych. Zdrowe dzieci zostają przetransportowane na sąsiednią wyspę do sierocińca. Gdy Mihan odkrywa list informujący o pogarszającym się stanie zdrowia matki, dwunastoletnia narratorka postanawia za wszelką cenę wrócić do niej, nawet jeżeli musiałaby przebyć ocean wpław…

Hargrave po raz kolejny tworzy zajmująca narrację, w której pokazuje moc miłości, a także okrucieństwo władzy, przekonanej o swoich racjach i dla nich gotowych na wszystko, skonfrontowanej z siłą niepozornego dziecka. Ponownie tworzy także ciekawą kreację głównej bohaterki: nieśmiała i spokojna Mihan jest równocześnie zdeterminowana, odważna i niezwykle przywiązana do swojej matki.

Autorka stworzyła powieść dla młodego czytelnika, w której pokazuje, że nie liczy się wygląd, lecz to, co sobą reprezentujemy. Jest to wyjątkowo dobitnie pokazane na przykładzie kolonii trędowatych. Wykluczenie, z jakim spotykają się mieszkańcy wyspy, wzmacnia ich i hartuje charaktery, sprawiając, że niezwykle trudno ich złamać. Niezwykle wzruszająco przedstawiona jest więź między główną bohaterką i jej matką. Historia Mihan jest także opowieścią o przyjaźni gotowej do ogromnych poświęceń: dwunastolatka wraca na swoją wyspę w towarzystwie dwójki przyjaciół poznanych w sierocińcu. Mari i Kidlat gotowi są do podjęcia ogromnego ryzyka, by pomóc Mihan dotrzeć na rodzinną wyspę.

Napisana w sposób interesujący także dla starszego czytelnika „Wyspa na końcu świata” zachwyca jako powieść o niezwykłej odwadze, uporze i miłości silniejszej niż strach i uprzedzenia.

Kiran Millwood Hargrave, „Wyspa na końcu świata”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat