Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Wypalenie rodzicielskie

Artykuł

Coraz trudniej jest Ci odczuwać spełnienie z bycia mamą, a stres i frustracje nasilają się z każdym dniem? Sprawdź, czy nie dotknęło Cię wypalenie macierzyńskie.

Wypalenie rodzicielskie
Autor: freepik

Mówi się, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska i zdecydowanie jest to prawda. W dzisiejszych czasach niestety nierzadko rodzice często pozostają bez wsparcia i czują się osamotnieni. W ciągu ostatniego roku sytuacja ta pogorszyła się jeszcze bardziej ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, w wielu przypadkach opiekunowie zostali odcięci od każdego rodzaju pomocy i nie mają możliwości, aby chwilę odpocząć od opieki nad dziećmi. Dodajmy do tego obraz wiecznie zadowolonych i uśmiechniętych rodziców, który serwują nam media społecznościowe i wystawianie się na krytykę społeczeństwa, a często i naszych bliskich, kiedy przyznamy się do tego, że jesteśmy po prostu zmęczeni.

Jako rodzice jesteśmy całkowicie skupieni na naszych dzieciach. Kosztem naszych potrzeb poświęcamy im całą uwagę i skupiamy się na zaspokajaniu ich potrzeb. Trudno więc się dziwić narastającej frustracji i zmęczeniu, które prowadzi do wypalenia rodzicielskiego. Kiedy możemy mówić o tym stanie? Jeśli masz problemy ze snem, a w dzień brakuje Ci energii, łapiesz się na częstym myleniu dat czy godzin umówionych spotkań, nie masz sił na rozmowę z przyjaciółmi, jesteś permanentnie zmęczona i przytłoczona obowiązkami, a do tego często odnosisz się do dzieci nie tak, jakbyś tego chciała, to najprawdopodobniej dopadło Cię wypalenie macierzyńskie.

Myślisz, że mimo wszystko ten problem Cię nie dotyczy i zrzucasz swoje zmęczenie i stres na karb chwilowych trudności, to zadaj sobie te proste pytanie: Kiedy ostatni raz zrobiłaś coś dla siebie? Jeśli musisz się zastanawiać przez kilka minut nad odpowiedzią, to czas sobie uświadomić, że wpadłaś w błędne koło i zamiast się dalej zamęczać - postaraj się z niego uwolnić.

Co zatem robić, kiedy coraz trudniej jest się nam spełniać w roli mamy i dopadają nas myśli, że nie przetrwamy kolejnego dnia same z dzieckiem? Przede wszystkim pracuj nad tym, żeby przestać postrzegać siebie samą jedynie jako mamę. Zadbaj o siebie, pozwól sobie na chwile, w których będziesz robiła coś tylko dla siebie lub własnej przyjemności. Zadbaj też o to, aby przełamać rutynę. W aktualnej sytuacji łatwo o to, aby każdy kolejny dzień opieki nad dzieckiem wyglądał całkowicie tak samo. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, takie jak przesłuchanie nowego albumu ulubionego zespołu, zmiana trasy spacerowej czy zakupy w sklepie na sąsiednim osiedlu, żeby poczuć się lepiej.

Dużym problemem, zwłaszcza u kobiet, jest także skłonność do umniejszania swoich dokonań. Z trudnością przyznajemy się do sukcesów w życiu zawodowym, a co dopiero w domu. Zmień swoje myślenie, nie powtarzaj sobie „znów dziś nic nie zrobiłam”, kiedy Twój dzień wypełniały kolejne zadania i zajęcia - od ugotowania obiadu po zabawę z dzieckiem. Każdy etap życia rządzi się swoimi prawami i to, że dziś nie zmieniłaś świata na lepsze, a „jedynie” pokazałaś dziecku wiewiórkę w parku, nie jest czymś, co należy ze sobą porównywać i wartościować, które osiągnięcie jest ważniejsze.

Nie bagatelizuj wypalenia rodzicielskiego, ten stan może bowiem prowadzić nawet do poważnych schorzeń zdrowotnych porównywalnych do efektów stresu pourazowego! Nie cierp też w samotności, nie bój się pokazać swojej słabości innym matkom. Każda z nas ma poczucie, że ona jako jedyna sobie nie radzi i czuje się wyjątkiem wśród tłumu idealnych matek, a przecież jest zupełnie odwrotnie. Drogie mamy, nie bójmy się szczerości i okazujmy sobie nawzajem wsparcie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat