Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Wyjazd z dzieckiem za granicę bez zgody partnera

Artykuł

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Nie ma znaczenia, czy partnerzy mieszkają razem, nie jest też istotne, który z nich faktycznie zajmuje się dzieckiem.

Wyjazd dziecko bez zgody partnera
Autor: pixabay.com

Rodzic, który posiada władzę rodzicielską ma prawo współdecydować o ważnych sprawach dotyczących dziecka. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki, stanowią je sytuacje, w których jeden z rodziców nie żyje; jeden z rodziców jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma tę władzę zawieszoną bądź też ograniczoną oraz gdy ojcostwo nie zostało ustalone. W takich sytuacjach rodzic posiadający pełnię władzy rodzicielskiej może samodzielnie podejmować decyzje związane ze swoją pociechą.

Co zrobić w sytuacji, w której jeden z rodziców nie zgadza się na zagraniczny wyjazd z dzieckiem drugiego rodzica? Prawo nie jest zbyt rygorystyczne względem rodzica, który decyduje się na zagraniczny wyjazd wakacyjny z dzieckiem pomimo braku zgody drugiego z rodziców. Zapewne konsekwencje ze strony „pokrzywdzonego” rodzica zostaną wyciągnięte. W takiej sytuacji może np. zwrócić się do sądu i podjąć próbę ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzica, który podjął samodzielną decyzję w tym zakresie. Jeśli takie zdarzenie było jednorazowe, sąd nie powinien być przychylny w tej kwestii.

Inaczej ma się sprawa, gdy decyzję o wyjeździe podejmie rodzic, który został pozbawiony lub ograniczono mu władzę rodzicielską. Wtedy może zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa uprowadzenia małoletniego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat