Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Wyjątkowi są wśród nas” - recenzja

Artykuł

Dziwak, wariat, odludek, świr, psychol – czy kiedyś przyszło nam do głowy, by takich ludzi nazywać wyjątkowymi?

Wyjatkowi sa wsrod nas
Autor: Materiały prasowe

W większości przypadków wolimy używać bolesnych i niesprawiedliwych określeń. Czas to zmienić.

My, Polacy, w większości przypadków skrępowani jesteśmy więzami stereotypów i rzadko wychodzimy poza utarte ramy, decydując się na opuszczenie „strefy komfortu”. Z łatwością odrzucamy wszystko, co nie odpowiada naszym standardom – niestety dotyczy to także innych ludzi. To trudna i bolesna prawda, której nie możemy akceptować. Musimy się z nią zmierzyć, zaczynając od nas samych i od naszych rodzin. Z pomocą przychodzi nam Maja Chmiel. W swojej książce pod tytułem „Wyjątkowi są wśród nas” przekonuje nas, dorosłych, i nasze pociechy o tym, że to co inne, nie jest dziwne, lecz wyjątkowe. Chociaż opowieści wydają się być kierowane głównie do najmłodszych, to warto abyśmy i my zapoznali się z ich treścią i w razie potrzeby zmienili nasze życie na lepsze.

Książka Mai Chmiel skrywa w sobie kilka pięknych i poruszających historii. W trakcie lektury mamy okazję spotkać się z wyjątkowymi bohaterami, których życie niestety nie jest usłane różami. Uznawani przez innych za dziwaków, żyją zamknięci w swoim własnym świecie, czekając z utęsknieniem na dzień, w którym ktoś odważy się ich poznać i zaprosić do swojej rzeczywistości. Opowiadania opatrzone są komentarzem autorki, swoistą lekcją akceptacji i tolerancji, których tak często brakuje w otaczającym nas świecie. Każda kolejna historia zachęca nas do refleksji i zastanowienia się nad swoimi własnymi postawami wobec innych ludzi. Celem książki nie jest jednak wywołanie poczucia winy w czytelniku, lecz popchnięcie go ku zmianie na lepsze.

Zbiór opowiadań Mai Chmiel pod tytułem „Wyjątkowi są wśród nas” rzeczywiście porusza do głębi. U jednych przywołuje przykre wspomnienia, drugim otwiera oczy na to, co w życiu najważniejsze, a o czym tak często zapominamy. Wielu z nas pamięta wprawdzie o tym, że powinniśmy uczyć dzieci akceptacji i tolerancji dla inności (a więc dla wyjątkowości), jednak sami nie potrafimy już wprowadzić tych zasad w życie. Dzięki książkom takim jak ta mamy szansę spojrzeć na siebie z dystansu i dostrzec rysy na z pozoru idealnym obrazie naszego własnego „ja”. W końcu każdy z nas inny i właśnie dzięki temu nasz świat jest taki piękny i kolorowy. Nie warto z tego rezygnować przez własną dumę i pychę, nieprawdaż?

Maja Chmiel, „Wyjątkowi są wśród nas”, Wydawnictwo Psychoskok 2018

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4,4/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat