Dziwak, wariat, odludek, świr, psychol – czy kiedyś przyszło nam do głowy, by takich ludzi nazywać wyjątkowymi?

W większości przypadków wolimy używać bolesnych i niesprawiedliwych określeń. Czas to zmienić.
My, Polacy, w większości przypadków skrępowani jesteśmy więzami stereotypów i rzadko wychodzimy poza utarte ramy, decydując się na opuszczenie „strefy komfortu”. Z łatwością odrzucamy wszystko, co nie odpowiada naszym standardom – niestety dotyczy to także innych ludzi. To trudna i bolesna prawda, której nie możemy akceptować. Musimy się z nią zmierzyć, zaczynając od nas samych i od naszych rodzin. Z pomocą przychodzi nam Maja Chmiel. W swojej książce pod tytułem „Wyjątkowi są wśród nas” przekonuje nas, dorosłych, i nasze pociechy o tym, że to co inne, nie jest dziwne, lecz wyjątkowe. Chociaż opowieści wydają się być kierowane głównie do najmłodszych, to warto abyśmy i my zapoznali się z ich treścią i w razie potrzeby zmienili nasze życie na lepsze.
Książka Mai Chmiel skrywa w sobie kilka pięknych i poruszających historii. W trakcie lektury mamy okazję spotkać się z wyjątkowymi bohaterami, których życie niestety nie jest usłane różami. Uznawani przez innych za dziwaków, żyją zamknięci w swoim własnym świecie, czekając z utęsknieniem na dzień, w którym ktoś odważy się ich poznać i zaprosić do swojej rzeczywistości. Opowiadania opatrzone są komentarzem autorki, swoistą lekcją akceptacji i tolerancji, których tak często brakuje w otaczającym nas świecie. Każda kolejna historia zachęca nas do refleksji i zastanowienia się nad swoimi własnymi postawami wobec innych ludzi. Celem książki nie jest jednak wywołanie poczucia winy w czytelniku, lecz popchnięcie go ku zmianie na lepsze.
Zbiór opowiadań Mai Chmiel pod tytułem „Wyjątkowi są wśród nas” rzeczywiście porusza do głębi. U jednych przywołuje przykre wspomnienia, drugim otwiera oczy na to, co w życiu najważniejsze, a o czym tak często zapominamy. Wielu z nas pamięta wprawdzie o tym, że powinniśmy uczyć dzieci akceptacji i tolerancji dla inności (a więc dla wyjątkowości), jednak sami nie potrafimy już wprowadzić tych zasad w życie. Dzięki książkom takim jak ta mamy szansę spojrzeć na siebie z dystansu i dostrzec rysy na z pozoru idealnym obrazie naszego własnego „ja”. W końcu każdy z nas inny i właśnie dzięki temu nasz świat jest taki piękny i kolorowy. Nie warto z tego rezygnować przez własną dumę i pychę, nieprawdaż?
Maja Chmiel, „Wyjątkowi są wśród nas”, Wydawnictwo Psychoskok 2018
Katarzyna Kubiak