Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Wychowanie w kulturze konsumpcjonizmu

Artykuł

Jak wychować mądrego człowieka w kulturze konsumpcjonizmu?

Wychowanie kultura konsumpcjonizm
Autor: pixabay.com

Kupujemy, wydajemy pieniądze, gromadzimy – ciuchy, gadżety, rzeczy. Kupowaniem rekompensujemy sobie straty; idziemy na zakupy, gdy mamy zły humor; kupujemy sobie coś w nagrodę. Jak można zauważyć, dorośli ludzie w ogóle nie są odporni na pułapki współczesnego świata. Co więc można powiedzieć o dzieciach, które często padają ofiarami reklamowych manipulacji? Jak w tych czasach wychować młodego, świadomego konsumenta? Jak nauczyć swoją pociechę krytycznego spojrzenia na świat? Jak uświadomić mu, że kupowanie kolejnych rzeczy nie uczyni go szczęśliwym? Poznaj kilka zasad:

  1. Daj przykład – dla młodszych dzieci rodzice są wzorem, sytuacja zmienia się w wieku szkolnym, kiedy dla dziecka dużo ważniejszą grupą staje się grupa rówieśnicza. Jeżeli nasze pociechy będą widziały, że: nie marnujemy jedzenia; że zszywamy dziurę w spodenkach; że naprawiamy nasze sprzęty dopóty, dopóki się nie zużyją, możemy być pewni, że wezmą z nas przykład. Warto tłumaczyć dzieciom, dlaczego tak postępujemy; warto uświadamiać je, że jeżeli produkty są dobre trzeba je wykorzystać. Trzeba też pokazać dziecku, że sklep jest miejscem, w którym kupujemy tylko niezbędne rzeczy, a zamiast chodzić bezcelowo po galerii, lepiej ten czas przeznaczyć na wspólną zabawę.
  2. Ogranicz dostęp do reklam – jeżeli dziecko nie będzie oglądało kolorowych reklam w telewizji, nie będzie chciało produktów, które są reklamowane. Proste! Oczywiście nie da się uciec przed reklamami, ale po bajce można wyłączyć telewizor, do kina przyjść kwadrans później, a na telefonie zablokować wyskakujące okienka.
  3. Rozsądne kupowanie – pokaż swojemu dziecku, jak mądrze kupować; naucz sporządzać go listy zakupów. Warto do życia rodzinnego wprowadzić rytuał cotygodniowych zakupów zgodnych z listą, którą możemy ustalić razem z dzieckiem. Warto wytłumaczyć dziecku, że planowanie pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.
  4. Naucz dziecko na coś czekać – nie dawaj dziecku od razu tego, czego chce. Naucz go czekać na daną zabawkę czy przyjemność. Prezent wyczekany i upragniony cieszy dużo bardziej; dziecko potrafi bardziej go docenić.
    Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby nic nie kupować swoim dzieciom. Czasem i dziecku trzeba sprawić przyjemność, nagrodzić jego wysiłki – ważne, aby kupowanie zabawek i gadżetów nie zastąpiło uwagi i miłości rodzica.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat