Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

"Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat" – recenzja

Artykuł

Świat jest fascynujący, nie ma co do tego wątpliwości.

Wiezniowie geografii 12map
Autor: Materiały prasowe

Na obecną geografię i sytuację naszego globu ogromny wpływ miała historia. Tim Marshall w skrócie próbuje wytłumaczyć nam, o co w tym wszystkim chodzi i pomaga zrozumieć współczesny świat.

Jak tytuł wskazuje, w środku znajdziemy 12 map. Autor skupia się na: Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei i Japonii, Europie, Australii, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Bliskim Wschodzie, Indiach i Pakistanie oraz Arktyce. Każda mapa zawiera informacje na dany temat np. historię miejsca w pigułce, trochę o religii, zasobach naturalnych, ludności czy konfliktach. Autor stara się wytłumaczyć czytelnikom, w jaki sposób geografia ukształtowała historię. Dowiemy się, jak góry, morza i rzeki wpływają na decyzje światowych przywódców oraz dlaczego geografia sprawia, że historia się powtarza. „Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat" to ciekawe wprowadzenie do polityki międzynarodowej, które inspiruje do dalszego zgłębiania tematu. Czuję jednak pewien niedosyt, ponieważ Tim Marshall poświęcił Europie tylko kilka stron. Historia i geografia tego kontynentu jest na tyle złożona i fascynująca, że powinien poświęcić jej osobną książkę.

Co niektórzy mogą pomyśleć, że to książka skierowana dla dzieci i młodzieży, a obrazki podkręcają jej infantylność. Nic bardziej mylnego. Chociaż w większości znam historię świata, to mimo wszystko w skrócie dowiedziałam się wielu ciekawostek, o których nie mówiono u mnie w szkole. Na lekcjach uczono mnie głównie o historii Europy i Stanów Zjednoczonych, po macoszemu traktowano dzieje Chin, Rosji, Japonii czy kolonizacji Ameryki Południowej. Nikt nie przekazywał nam konkretnej wiedzy o Afryce, Australii, Indiach i Pakistanie czy sytuacji na Bliskim Wschodzie. A szkoda, bo warto wiedzieć skąd wzięła się współczesna sytuacja na arenie geopolitycznej.

„Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat" Tima Marshalla to przepięknie ilustrowana książka, która pobudza wyobraźnię i zaostrza głód wiedzy. Ilustracje autorstwa Grace Easton i Jessici Smith są po prostu genialne. Szkoda jedynie, że to tylko 12 map. Mam nadzieję, że Tim Marshall w niedalekiej przyszłości opublikuje kolejne wspaniale ilustrowane atlasy.

Tim Marshall, „Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą ci zrozumieć świat", Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat