Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Wielka księga wartości” - recenzja

Artykuł

Czy ponadczasowe prawdy, które określamy mianem wartości, przekazane za pomocą opowiadań, baśni i historii zamkniętych w zbiorze „Wielka księga wartości” są warte przeczytania?

Wielka ksiega wartosci
Autor: Materiały prasowe

Czy wiesz, że czytanie bajek ma niebywały wpływ na rozwój i osobowość dziecka? Liczne badania udowadniają, że kiedy czytamy dzieciom, nie tylko rozwijamy jego wyobraźnię, lecz także pobudzamy rozwój poznawczy. Dodatkowo czytając dzieciom, wspieramy szybszy rozwój ich mowy i zwiększamy ich zasób słownictwa. Warto jednak pamiętać także o tym, że maluchy uczą się z przedstawianych im historii jak funkcjonuje świat, co jest dobre, a co złe, dlatego musimy rozważnie wybierać książki, które wspólnie przeczytamy. Kiedy zobaczyłam „Wielką księgę wartości”, wiedziałam od razu, że to pozycja godna uwagi.

„Wielka księga wartości” to zbiór dwudziestu sześciu pięknych opowiadań. Książka przeznaczona jest dla grupy wiekowej 9-12 lat. Tym, co najbardziej ujęło mnie w tej pozycji, jest różnorodność, bo znajdziemy tutaj także wszystkim znane historie autorstwa Hansa Christiana Andersena czy braci Grimm, ale także bajki i przypowieści z różnych zakątków ziemi, których pewnie inaczej nigdy byśmy nie poznali. Bardzo podoba mi się to, że wydawnictwo postawiło na różnorodność kulturową i w ten sposób zachęciło mnie do poszukania innych bajek czy legend, dzięki którym możemy wraz z dzieckiem poznawać kulturę innych krajów. Dzięki temu zbiorowi opowiadań poznamy między innymi kameruńskie, rosyjskie czy arabskie podania ludowe, a także bajki i baśnie indyjskie czy greckie. Każdemu opowiadaniu przypisania jest również wartość, o której będzie traktować dana historia, na przykład sprawiedliwość czy hojność, a na jej końcu znajdziemy krótkie podsumowanie.

Książka ta wyróżnia się również oprawą graficzną. Przedstawione w niej bajki są bogato ilustrowane w charakterystycznym stylu, który przypomina mi ilustracje z książek z mojego dzieciństwa. Obrazki stanowią świetne uzupełnienie przedstawionych w książce historii, a w przypadku najmłodszych dzieci świetnie sprawdzą się do opowiadania im ich skróconych wersji przez rodziców. Choć same opowiadania nie są może idealne do aktywnego czytania z dzieckiem, to właśnie dzięki ilustracjom spokojnie możemy dziecko zaangażować do wspólnego poznawania przedstawionych w książce historii.

„Wielka księga wartości” bardzo przypadła nam do gustu, choć nasz syn jest jeszcze trochę za mały, aby w pełni rozumieć zawarte w niej opowiadania. Jednak ze względu na ilustracje książka wzbudzała jego duże zainteresowanie. Za to dla mnie i dla męża było to jak podróż do naszego dzieciństwa, kiedy to takie klasyczne bajki i historie z morałem były bardzo popularne, przez co książka wzbudziła w nas wiele wspomnień i zapewniła nam dużo przyjemnych, rodzinnych chwil przy wspólnym czytaniu.

Chociaż dzisiaj czytanie baśni dzieciom wzbudza wiele kontrowersji, to według mnie warto to robić. Zasada jest jedna i tyczy się tak naprawdę każdej formy spędzania czasu z dzieckiem, nie tylko czytania. Z dziećmi trzeba rozmawiać. Nie wystarczy przeczytać im zgrabnie napisanej bajki, choćby byłaby najpiękniejsza, a należy podjąć się dialogu dostosowanego do wieku dziecka i wspólnie ze swoimi pociechami poznawać świat i ważne wartości. „Wielka księga wartości” stanowi świetny punkt zaczepny do rozmów z dzieckiem, do których zachęcam wszystkich rodziców i opiekunów.

„Wielka księga wartości”, Jedność, Kielce, 2020

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat