Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Waleczni rodzice kontra rzeczywistość

Artykuł

„Warto pomagać, bo nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się po drugiej stronie”

Waleczni rodzice
Autor: Anna Stasiuk

Akademia 5-10-15 działa już od dawna i wspiera rodziców w niełatwych zadaniach związanych z rodzicielstwem. Każde spotkanie poświęcone jest innemu zagadnieniu m.in. wykluczeniu społecznemu, hejtowi czy przedświątecznej pomocy tym najbiedniejszym. Tym razem temat był szczególnie trudny, gdyż dotyczył pomagania oraz szukania pomocy przez rodziców, których dzieci walczą z ciężkimi chorobami lub niepełnosprawnością. Gośćmi Akademii byli: Dorota Gardias – dziennikarka, a prywatnie mama Hani, Monika Filipowicz – przedstawicielka portalu charytatywnego SiePomaga.pl oraz Kinga Tężycka – mama niepełnosprawnej Paulinki. Spotkanie poprowadziła psycholog Małgorzata Ohme.

Podczas spotkania poruszony był nie tylko temat walki z samą niepełnosprawnością, ale także wrażliwości społecznej na cudzą krzywdę. Dorota Gardias opowiadała, w jaki sposób stara się pomagać innym i jak stara się kształcić te nawyki w swojej córce. Dziennikarka ubolewała nad tym, że tak wiele osób potrzebuje pomocy, a ona nie jest w stanie wszystkim tej pomocy ofiarować. Apelowała do zgromadzonych na spotkaniu, aby wybrać sobie jedną osobę i w miarę możliwości – sukcesywnie ją wspierać. Dodała, że codziennie dziękuje za to, że jej dziecko urodziło się zdrowe.

Głos zabrała również Kinga Tężycka – mama Paulinki, którą, szczęśliwym trafem, los zetknął właśnie z panią Dorotą. Pani Kinga opowiedziała historię swojej córeczki, Paulinki. Przed porodem i tuż po nim nic nie wskazywało na to, że z malutką może być coś nie tak. Szybko okazało się jednak, że Paulinka cierpi na wrodzoną wadę, z którą rodzi się tylko kilkoro dzieci rocznie. Jedna z nóżek dziewczynki jest mniejsza i krótsza od drugiej; ma tylko 3 palce i nie wykształciła się u niej kość strzałkowa. Lekarze oszacowali, że w dorosłym życiu jedna z nóg Paulinki będzie krótsza o 20 cm od drugiej i aby dziewczynka była sprawna nie wystarczy sama rehabilitacja. Potrzebna jest kosztowna operacja w USA. Rodzice od razu zaczęli walczyć o zdrowie swojej córki i szukać środków na pomoc.

Pomóc Paulince można tu: https://www.siepomaga.pl/pomagamy-paulince 

Monika Filipowicz przedstawiła, w jaki sposób działa portal charytatywny SiePomaga.pl oraz o ogromnej liczbie zgłoszeń od osób, które potrzebują środków na leczenie, rehabilitację czy kosztowny zabieg. Opowiedziała, w jaki sposób można zarejestrować się na portalu i jak wpłacać pieniądze.

Za niecały miesiąc święta, jednak świąteczna aura towarzyszy nam cały czas. Piękne wystawy sklepowe, kolorowe światełka, świąteczne reklamy w telewizji, kalendarze adwentowe i czekoladowe mikołaje w sklepach budują magię świąt. Pamiętajmy, że święta to nie tylko czas dla rodziny – to także czas, w którym warto zrobić coś dla innych; podzielić się tym, co mamy – nawet jeśli miałoby to być kilka gorszy. Warto też pamiętać, że rodzice dzieci niepełnosprawnych potrzebują nie tylko wsparcia finansowego, ale wsparcia psychicznego. Często uścisk dłoni, ciepła herbata, zapewnienie, że wszystko będzie dobrze znaczy dla takiego rodzica bardzo wiele. Nie odwracajmy wzroku, pomagajmy, bądźmy życzliwi, bo – jak słusznie zauważyła Dorota Gardias – „nigdy nie wiemy, kiedy my znajdziemy się po tej drugiej stronie”.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat