Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Urzędnicy mogą zastąpić rodziców w nadaniu imienia dziecku

Artykuł

W przypadku niedopełnienia przez rodziców w ciągu 21 dni po narodzeniu potomka obowiązku zgłoszenia imienia dziecka, to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wybiera imię dla nowo narodzonego.

Urlop macierzynski polska
Autor: pixabay.com

Rodziców, którzy z różnych przyczyn nie nadadzą oficjalnie imion swojemu dziecku w skali kraju nie jest dużo, ale takie przypadki się zdarzają. Gdy matka lub ojciec nie zmieszczą się w wymaganym przez prawo czasie i nie powiadomią Urząd Stanu Cywilnego, jak chcą zwracać się do potomka, państwo zrobi to za nich. Rodzice chcą oddać dziecko do adopcji lub pochodzi ono ze związku pozamałżeńskiego i świeżo upieczeni opiekunowie małego homo sapiens nie mają głowy do chodzenia po urzędach – to najczęstsze przyczyny spóźnień w nadawaniu imion noworodkom. W takim przypadku, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wybiera najczęściej tradycyjne polskie imiona typu: Anna, Jan i one właśnie zostają przypisane do dziecka. Może się też zdarzyć, że bezimienne niemowlę otrzyma imię po kierowniku lub kierowniczce Urzędu Stanu Cywilnego. Tak było np. w tym roku dwa razy w Bełchatowie. Urzędnicze imiona nie muszą jednak towarzyszyć dziecku przez całe życie. Spóźnialscy rodzice mają bowiem jeszcze pół roku po „ingerencji” państwa w tym temacie, aby nadrobić swoje niedopatrzenie i nazwać potomstwo tak jak im się marzy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Kot w butach

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat