Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Urlop macierzyński w Polsce

Artykuł

Dla matki i noworodka czas spędzony wspólnie po porodzie jest bardzo szczególny, dlatego urlop macierzyński jest tak ważny.

Urlop macierzynski polska
Autor: pixabay.com

W Polsce urlop macierzyński przysługuje tylko i wyłącznie kobietom, które zatrudnione są na umowę o pracę. Niestety do urlop nie mogą zabiegać kobiety niezatrudnione, pracujące z tytułu umowy-zlecenia, umowy o dzieło, a także panie prowadzące własną działalność gospodarczą.

Długość urlopu zależy od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu, i wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Co ważne, 6 tygodni urlopu można wykorzystać jeszcze przed porodem. Bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego matka ma prawo do dodatkowego urlopu, który wynosi do 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) oraz do 8 tygodni – w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci w trakcie jednego porodu.

Aby ubiegać się o urlop macierzyński, kobieta powinna złożyć wniosek u pracodawcy w ciągu 14 dni od porodu. Jeżeli na urlop decyduje się tylko matka, należy zaznaczyć, że ojciec zrzeka się tego uprawnienia. Jeśli z kolei partnerzy oboje chcą skorzystać z tego przywileju, także trzeba złożyć pisemny wniosek u pracodawcy. Kobieta musi złożyć u swojego szefa pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego – nie później niż na 7 dni przed powrotem do pracy – i dołączyć zaświadczenie od pracodawcy ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli matka złoży wniosek zgodnie w ustalonym terminie, czyli nie później niż 14 dni po porodzie, wówczas zasiłek macierzyński za okres 26 tygodni będzie wynosił 80% podstawy wymiaru. Jeśli jednak przekroczy wyznaczoną datę, zasiłek zarówno w wymiarze podstawowym, jak i dodatkowym – wyniesie 100 % podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat