Ciąża i macierzyństwo to najlepszy czas w życiu każdej kobiety. Ten szczególny kobiecy przywilej, jakim jest wydanie na świat małej istoty, pozwala na dodatkowe benefity – kilkumiesięczny urlop macierzyński. Ten czas przeznaczamy na wychowanie i opiekę naszych maleństw.

W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. W Polsce jest to okres 52 tygodni i nasz kraj jest jedynym w Europie, który przoduje pod tym względem. Jak ustawa ta wygląda w innych europejskich krajach i jak nasze państwo wypada na tle innych sąsiadów?
We Francji kobiety objęte są szczególną ochroną i mogą liczyć na pomoc ze strony rządu. Są to m.in. sprzyjający system podatkowy, możliwość skorzystania z różnych form opieki nad dzieckiem (np. bezpłatne żłobki do lat trzech) czy wsparcie w postaci becikowego, który jest zależny od wysokości dochodów oraz od tego, czy kobieta w trakcie ciąży robiła konieczne badania lekarskie. Również zasady dotyczące urlopów macierzyńskich są niezwykle sprzyjające. Z tego urlopu można korzystać 6 tygodni przed porodem oraz 16 tygodni po rozwiązaniu.
Jak to wygląda u naszych północnych sąsiadów? W Szwecji urlop macierzyński zastąpiony został urlopem rodzicielskim, z którego mogą skorzystać oboje rodziców. Warunek jest jeden – rodzic musi stale przepracować okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Długość urlopu wynosi 480 dni, a kobieta może go wykorzystać 7 tygodni przed planowanym rozwiązaniem. 16 miesięcy z tego okresu rodzice mogą rozdysponować miedzy sobą zgodnie z potrzebami, przy czym każde z nich ma obowiązek wykorzystać minimum 60 dni takiego urlopu. Przez pierwsze 390 dni rodzic otrzymuje 80% wynagrodzenia, a przez kolejne 90 – 100%.
Z kolei w Hiszpanii świeżo upieczonym mamom przysługuje 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, który zwiększa się w przypadku mnogiego porodu. Ciekawym faktem jest to, że o ile wykorzystanie całego przysługującego urlopu nie jest obligatoryjne, 6 tygodni tuż po porodzie to konieczne minimum. Urlopem może podzielić się ze swoim partnerem, ale nie może przekazać mu więcej niż 10 tygodni wolnego. Zachętą do powiększania rodziny w Hiszpanii jest bezpłatna opieka szkolna już po ukończeniu 3. roku życia.
Krajem, na który trzeba zwrócić uwagę w kwestii urlopów macierzyńskich są Niemcy. Co prawda rodzicielkom przysługuje jedynie 14 tygodni urlopu, ale jest on 100-procentowo płatny. Ciekawy jest również podział urlopu – 6 tygodni trzeba wykorzystać przed porodem, a kolejne 8 po narodzinach. Osoby, które przed urodzeniem dziecka nie pracowały dostają comiesięczny zasiłek w wysokości 300 euro.
Klaudia Kwiatkowska