Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Tokofobia

Artykuł

Czym jest i jakie są jej przyczyny?

Tokofobia032019
Autor: pixabay.com

Tokofobia jest niczym innym jak lękiem przed ciążą i porodem; cierpi na nią ok. 6 % kobiet, które wybierają z tego powodu albo bezdzietność, albo poród drogą cesarskiego cięcia.

Można wyróżnić dwa rodzaje tej fobii:

  • tokofobia pierwotna – stanów lękowych doświadcza kobieta, która nigdy nie była w ciąży,
  • tokofobia wtórna – jej podłoże tkwi w traumatycznych doświadczeniach z pierwszej ciąży.

Bez względu na to czy tokofobia jest pierwotna, czy wtórna – warto ją zdiagnozować i leczyć. Strach przed porodem towarzyszy chyba każdej kobiecie i nasila się on wraz ze zbliżaniem się do terminu porodu. Jednak zdarza się, że u niektórych kobiet pojawiają się uporczywe, natrętne myśli związane z porodem, a także ataki histerii i paniki. Wiele kobiet ma koszmary związane z porodem, snuje czarne scenariusze i przede wszystkim – boi się porodu siłami natury. To powinno być pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, lecz wiele osób bagatelizuje te objawi zrzucając winę na hormony i ciążę. Kiedy okazuje się, że coś idzie nie tak – okazuje się, że jest już za późno, aby zacząć terapię.

Przyczyn tokofobii jest wiele. Najczęstsze z nich to: zajście w nieplanowaną ciążę, trudna sytuacja materialna ciężarnej, traumatyczne relacje z porodówek opowiadane przez kobiety na internetowych forach czy przez kogoś z rodziny, a także trauma z dzieciństwa (molestowanie) czy przemoc ze strony partnera.

Leczenie farmakologiczne tokofobii w zasadzie nie istnieje. Jednak kobieta, która przejawia ogromny lęk przed porodem a jej samopoczucie znacznie się pogarsza, powinna udać się do psychologa lub psychiatry, którzy rozpoczną z pacjentką terapię. Dobrze, aby kobieta miała przy sobie wsparcie bliskich osób.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat