Aby odpowiednio przygotować się do ciąży, warto podjąć szereg działań i aktywności, które pomogą kobiecemu organizmowi nastawić się na zmiany, które go czekają.
Aby przysposobić organizm do ciąży, lepiej czuć się w okresie po zapłodnieniu i poprzedzającym poród oraz zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka, opłaca się prowadzić zdrowy styl życia, przyjmować kwas foliowy, pilnować odpowiedniej diety, dbać o należyte nawodnienie organizmu, rzucić palenie papierosów, unikać alkoholu, motywować się do systematycznego wysiłku fizycznego. Lekarze coraz częściej przypominają o tym, że przed zajściem w ciążę warto wykonać podstawowe badania medyczne, wybrać się do ginekologa oraz do dentysty.
Aby dobrze przygotować organizm do wyzwania jakim jest okres ciążowy, dobrze już zawczasu dbać o odpowiednią liczbę godzin snu, unikać stresu oraz szkodliwych warunków pracy. Jeśli zauważymy u siebie zbędne kilogramy, warto trochę się odchudzić, tak aby masa naszego ciała była z medycznego punktu widzenia prawidłowa. Aby pomóc organizmowi przygotować się do ciąży, dobrze przyjmować regularnie witaminy, tak aby nie brakowało przyszłej mamie składników wspomagających pracę poszczególnych układów i organów ciała. Kobietom planującym ciążę zaleca się wykonanie szczepień przeciwko chorobom wirusowym, które w przypadku zakażenia przyszłej mamy przyczynić się mogą do wystąpienia poważnych wad płodu lub poronienia. Zagrożeniem zdrowotnym dla kobiety ciężarnej i jej dziecka jest różyczka, świnka, ospa, grypa, zapalenie wątroby typu B. Przyjmując szczepionkę, warto odczekać kilka miesięcy między szczepieniem a zajściem w ciążę. Rekomendują to standardowo lekarze. Rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, przygotowując się do ciąży, jest sprawdzenie, czy przyjmowane przez nas leki nie działają szkodliwie na płód. Warto zapytać o to specjalistów, którzy zajmują się leczeniem naszych chorób.
Iwona Trojan