Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

To pogarsza zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Artykuł

Nie brakuje czynników, które szkodzą nagminnie psychice młodych ludzi. Z tego powodu coraz więcej dzieci i nastolatków trafia do psychologów i psychiatrów.

Zdrowie psychiczne dzieci mlodziezy
Autor: freepik.com

Nieustannie pogarszające się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży sprawia, że coraz głośniej w mediach o tym problemie. Nie brakuje bowiem w Polsce i na świecie młodych ludzi, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, lęków, depresji, uzależnień, nadpobudliwości, problemów behawioralnych, zaburzeń odżywiania.

Jednym z czynników pogarszających stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest kryzys relacji międzyludzkich, rodzinnych. Dzieci bardzo często skarżą się psychologom na fakt bycia nierozumianym, niewysłuchiwanym przez osoby znajdujące się w ich otoczeniu, na to, że rodzice nie poświęcają im należytej uwagi, na uczucie samotności. Wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi ma sytuacja rodzinna, problemy rodzinne, dorastanie w rodzinach dysfunkcyjnych.

Na psychikę dzieci i nastolatków oddziałuje też sytuacja społeczno-ekonomiczna rodziny, w której wychowuje się młody człowiek. Specjaliści od zdrowia psychicznego są przekonani ponadto, że jednym z czynników, który negatywnie wpływa na psychikę młodych ludzi jest zbytnia nadopiekuńczość rodziców, brak samodzielnych zabaw, co odbiera dzieciom poczucie sprawczości i odpowiedzialności. Powodem, dla którego pogarsza się zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków są także bardzo często problemy w szkole. Czynnikiem mającym wpływ na pogarszanie się stanu zdrowia psychicznego młodych ludzi jest także częste odczuwanie stresu, brak umiejętności radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami.

Istotnym powodem, dla którego sytuacja psychiczna młodych osób nie jest najlepsza jest przebodźcowanie, do czego przyczynia się notoryczne korzystanie ze smartfona i komputera. Negatywnie na psychikę dzieci i młodzieży wpływa także to, że według badań, aż 50% młodych osób doświadczyło w Internecie hejtu. Niepokojące bardzo jest również to, że dzieci i młodzież natrafiają często w Internecie na treści pornograficzne, przemocowe, na patostreamy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat