Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Test Apgar

Artykuł

Każda mama pragnie, aby jej nowonarodzone dziecko otrzymało najwięcej, czyli 10 punktów w skali Apgar.

Test apgar
Autor: pixabay.com

Trzeba wziąć sobie do serca, że dziesiątka w skali Apgar oznacza, że organizm noworodka wykonuje podstawowe funkcje życiowe, ale nie jest gwarancją, że w przyszłości maluszek będzie się idealnie rozwijać.

Skala została określona przez dr Wirginię Apgar, uznana w 1956 roku, do dnia dzisiejszego stosuje się ją na całym świecie. Dzięki niej, używając prostych testów, lekarze mogą się zorientować, czy noworodek jest zdolny do życia poza łonem matki. Badanie przeprowadza się 4 razy: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. Noworodek poddawany jest pięciu testom, a za każdy z nich może dostać od 0 do 2 pkt. Następnie punkty te są sumowane i lekarz neonatolog (pediatra, specjalista od noworodków) wystawia cenzurkę:

  • 8-10 pkt. - oznacza bardzo dobry stan dziecka,
  • 5-7 pkt. - stan średni (często dziecko potrzebuje wtedy np. udrożnienia dróg oddechowych i podania tlenu),
  • 0-4 pkt. - stan ciężki wymagający natychmiastowej intensywnej pomocy medycznej.

Chwilę po przyjściu na świat dziecka, jeszcze na sali porodowej, neonatolog ocenia:

  • czynność serca - lekarz osłuchuje dziecko stetoskopem. Jeżeli serce uderza ponad 100 razy na minutę, noworodek dostaje 2 punkty; jeśli mniej niż 100 - 1 punkt; przy braku czynności serca - 0 punktów.
  • oddychanie - za pierwszy, donośny krzyk noworodek dostaje 2 punkty. Jeżeli krzyk jest nieregularny, słaby - 1 punkt. Gdy dziecko w ogóle nie krzyczy - 0 punktów.
  • napięcie mięśni - lekarz zgina i prostuje ręce oraz nogi noworodka. Jeśli ruchy kończyn są energiczne, silne, zostaną mu przyznane 2 punkty. Jeżeli napięcie mięśni jest słabe - 1 punkt. Gdy są one całkowicie wiotkie - 0 punktów.
  • reakcje na bodźce - noworodkowi drażni się okolice nozdrzy i ust. Wkłada mu się cewnik do noska. Dziecko powinno zareagować głośnym płaczem, krzykiem lub kichaniem i za to dostanie 2 punkty. Jeśli na buzi pojawi się tylko grymas - 1 punkt. Gdy nie będzie żadnej reakcji - 0 punktów.
  • barwę skóry - prawidłowo ukrwiona skóra jest różowa i za to przyznawane są 2 punkty. Jeżeli noworodek ma sine ręce i nogi - lekarz przyzna 1 punkt, a jeśli skóra na całym ciele jest sina albo blada - 0 punktów.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat