Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Szkodliwe rady, które możesz często usłyszeć od rodziców

Artykuł

Każda młoda i początkująca matka może to usłyszeć od swoich rodziców, dziadków czy ciotek.

Szkodliwe rady rodzic
Autor: pixabay.com

Każda matka ma swój własny i niepowtarzalny instynkt macierzyński i nawet, jeśli z obsługą niemowlaka bywa początkowo na bakier, podświadomie wie, co dla jej dziecka jest najlepsze. Często, szczególnie na początku drogi swojego macierzyństwa, młoda matka zasypywana jest „złotymi radami” i „mądrościami” bardziej doświadczonych. Które z nich są najbardziej szkodliwe?

  • „Nie bujaj, bo rozbestwisz dziecko i już zawsze będziesz musiała je bujać do snu” – nie ma bardziej bzdurnej „rady” od tej! Noworodki uwielbiają, kiedy je się buja i kołysze, a przy tym im śpiewa. Dlaczego? Bo te doświadczenia są im bliskie, bo „pamiętają” je z brzucha mamy. Lekkie kołysanie uspokaja maluszka, a także tworzy nowe połączenia pomiędzy neuronami.
  • „Nie noś go, bo się przyzwyczai na rączkach i cały czas będzie chciał”- oczywiście, że będzie chciał, bo noszenie jest dla niemowląt oznaką bliskości i bezpieczeństwa! Noszenie nie jest rozpieszczaniem, jest oznaką miłości. Noszenie na rękach uspakaja malucha, wzmacnia jego układ odpornościowy, pomaga poznać świat.
  • „Niech trochę popłacze. Popracuje mu przepona, a ty nie musisz lecieć na każde zawołanie” – w pierwszych miesiąca życia płacz dziecka jest jego formą komunikacji. Dzieci płaczą gdy są głodne, gdy coś je boli, gdy potrzebują przytulenia. Dzieci pozostawione z płaczem same sobie narażane są na długotrwały stres, a to z kolei powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu oraz może spowodować szereg innych problemów. Nie bez powodu w ośrodkach, gdzie przebywają porzucone niemowlęta, są poszukiwani wolontariusze do… przytulania. Przytulajmy nasze pociechy jak najczęściej. To nasz czas, nas – rodziców i dzieci. Nawet nie zorientujemy się, kiedy minie, a nasze dzieci dorosną i wtedy może okazać się, że na przytulanie jest już za późno…
  • „ Ciągle wisi na twoim cycku. Musisz go od tego odzwyczaić, bo nie będziesz mogła nic zrobić” – jeśli słyszysz taką radę od mamy czy teściowej – daj jej do wiwatu, jeśli od znajomej – zmień znajomych. Dla dziecka ssanie piersi jest nie tylko jedzeniem, ale również relaksem i odprężeniem. Bycie blisko mamy daje maluchowi – podobnie jak noszenie – poczucie bezpieczeństwa.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat