Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Świat młodzieży

Artykuł

Młodzież nie taka zła, jak ją widzą zrzędliwi pesymiści, ponieważ ma pasje, plany, marzenia i swoje własne priorytety.

Swiat mlodziezy
Autor: pixabay.com

Czasem w siebie wątpi gubiąc się w skomplikowanej rzeczywistości, a czasem swoimi ambicjami wyprzedza zacofanych dorosłych. Burzliwie drażni się z przyjętymi normami, robiąc sobie przerwy na wykonanie domowych obowiązków- taka potrafi być młodzież.

Człowiek, stając się nastolatkiem zaczyna dostrzegać drobiazgi, na które dziecko nie zwraca większej uwagi. A to przesadza z dbaniem o swój wygląd, a to zakochuje się na zabój, by później pożałować tej, według niego głupiej, decyzji, a przecież serce nie sługa i miłosne błędy mogą zdarzać się dość często, w czym nie ma nic, co by odbiegało od normy.

Będąc gimnazjalistą świat zawiera tysiące rozmaitych barw, choć zdaje się być jedynie czarno- biały. W tym wieku można się spotkać z falą bardzo wielu ambiwalentnych uczuć- od tych pozytywnych, aż po te, które są uznawane za negatywne.

W gimnazjum zmienia się też światopogląd. Młody człowiek zaczyna potrzebować o wiele więcej swobody, niż dotychczas. Zdarzają mu się też wybuchy złości, zwłaszcza na rodziców, których towarzystwo zaczyna go mocno irytować. Gimnazjalista może odczuwać niechęć do przebywania z rodzicami wśród kolegów, którzy w tym wieku odgrywają szczególnie ważną rolę, a ich opinia ma dość duże znaczenie.

Uczniowie w wieku gimnazjalnym są oczywiście bardzo różni, więc nie powinien istnieć jeden wzorzec, który miałby prezentować sylwetkę idealnego gimnazjalisty. Każdy 13- 15 latek ma w sobie wartościowe cechy. Jedni z nich są bardzo dobrymi uczniami i działaczami społecznymi, angażują się w różne akcje mające na celu np. wsparcie schroniska dla zwierząt. Inni zdobywają liczne sukcesy w sporcie i doskonale radzą sobie w grach zespołowych, które rozwijają ich umiejętności interpersonalne. Jeszcze inni posiadają talenty plastyczne, literackie i językowe, podczas gdy inna grupa to typowo analityczne umysły, które świetnie radzą sobie z matematyką.

W świecie licealistów jest jeszcze inaczej niż w tym gimnazjalnym. Siedemnastoletni uczeń zaczyna już myśleć o swojej przyszłości na poważnie, a jego cele i ambicje powoli ulegają stabilizacji. Człowiek w tym wieku, choć też często bywa zagubiony wie mniej więcej co go interesuje i czy w przyszłości planuje pójść na studia, czy też wybrać inną formę kształcenia (np. w szkole policealnej).

Licealiści myślą też o tym, jak szybko i łatwo zarobić pieniądze, bo chcieliby zacząć uniezależniać się od rodziców, podejmują więc najróżniejsze prace dorywcze. Poświęcają się też swojej pasji, chętniej niż gimnazjaliści współpracują z rodzicami.

Jedni są bardzo zamknięci w sobie, inni zaś otwarcie informują swoich rodziców o pracy, którą podjęli, przedstawiają im swoje sympatie, mówią o marzeniach o własnym mieszkaniu.

Świat młodzieży jest interesujący, czasem niezrozumiały dla dorosłych, niekiedy bywa brutalny, ale nie braknie w nim miejsca na miłość i szacunek. I nie zabraknie. Tylko jedynym warunkiem, by tak było jest świadomość tego, że należy szerzyć wśród młodych właśnie takie wartości jak: szacunek, tolerancja, akceptacja odmiennych poglądów, otwartość na doświadczenia, a także szereg innych wartości, których nie można nabyć za pieniądze.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat