Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Stworzenie świata” - recenzja

Artykuł

Baśniowy obraz raju, ujęty w słowach i obrazkach, z myślą o najmłodszych czytelnikach, chcących odkryć wielką miłość Boga.

Stworzenie swiata
Autor: Materiały prasowe

„Stworzenie świata” Barbary Żołądek to urocza książeczka dla najmłodszych oraz ich rodziców i opiekunów przeznaczona do wspólnego czytania. Jest to zbiór krótkich rymowanek o genezie powstania świata. Każda strona poświęcona jest kolejnemu dniu, co pozwala dzieciom ułożyć poszczególne wydarzenia chronologicznie. Na dole znajduje się podsumowanie danego dnia i podkreślenie szybko upływającego czasu. Autorka pisze: „I tak się stało, jak Bóg sam chciał. A oto dzień szósty upłynął nam”. Duże, barwne obrazki wykonane przez Olę Makowską przyciągają uwagę maluchów i pozwalają zrozumieć treść wierszyków. Uśmiechnięte słońce i słodkie zwierzęta zachowują w głowie dziecka pozytywny obraz Boga i przyrody.

Autorka posługuje się lekkim, przystępnym dla dzieci językiem. Używa pojęć znanym maluchom i na podstawie przykładów wskazuje, co powstało każdego dnia. W wierszykach znajdziemy wiele środków stylistycznych. Epitety, porównania, metafory i uosobienia służą lepszemu zobrazowaniu z pozoru abstrakcyjnych czynności, którym poddaje się Bóg.

„Stworzenie świata” mówi o pięknie i wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy. Barbara Żołądek ukazuje fascynujący, kolorowy obraz raju. Opisuje rolę każdego stworzenia i istot, które Bóg powołał do życia. Przedstawia korzyści płynące ze współistnienia ludzi, przyrody i zwierząt oraz podkreśla jak ważną rolę w akcie stworzenia odgrywa człowiek. „Tylko jabłka chrupiemy, kotka drapiemy za uchem, kwiaty zbieramy w gaju” - te wszystkie dobrodziejstwa służą człowiekowi do czerpania radości i przyjemności z życia. Zostaliśmy stworzeni na obraz Boży, jako ukoronowanie pracy, którą wykonał.

Książeczka jest świetną okazją do rozpoczęcia z dziećmi rozmów na temat Boga. Poprzez piękno i dobro otaczającego świata, Bóg chce ukazać swoją dobroć i miłosierdzie. W „Stworzeniu świata” poznajemy Boga radosnego, kochającego i opiekuńczego, który niczym dobry ojciec dba o swoje „potomstwo”. Najpierw zapewnia miejsce i warunki niezbędne do życia, potem tworzy przyrodę – rośliny i zwierzęta – która ma służyć człowiekowi jako źródło pożywienia i ukojenia. Na sam koniec Bóg kreuje ludzi, mężczyznę i kobietę oraz wprowadza ich do magicznego raju – miejsca, gdzie króluje beztroska, wzajemna przyjaźń i radość z życia.

Polecam „Stworzenie świata” wspólnej lekturze dorosłych i dzieci. To nie tylko świetna zabawa, ale też nauka i odpowiedź na często zadawane przez dzieci pytania. Starsze potomstwo może czytać samemu, bo dzięki kartonowym stronom i zaokrąglonym rogom książka jest bezpieczna dla czytelników w każdym wieku.

„Stworzenie świata” Barbara Żołądek i Ola Makowska, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce, 2019r.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat