Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Stres przyczyną przedwczesnej śmierci dziecka

Artykuł

Jak się okazuje, długotrwały stresujący tryb życia kobiety, która na chwilę przed zajściem w ciążę doświadczyła, może powodować przedwczesną śmierć niemowlaków!

Stópka
Autor: pixabay.com

Według amerykańsko-szwedzkiego duetu naukowego maluchy, których matki doświadczyły stresu, były o 53 proc. bardziej zagrożone niż pozostałe. Prawie 21 tys. noworodków urodziły kobiety, które doświadczyły stresującego przeżycia - w przypadku tego badania pod uwagę brano np. śmierć bliskiej osoby w ciągu pół roku przed zapłodnieniem. Okazało się, że 93 noworodki zmarły przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Stres zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i powoduje niską wagą urodzeniową. Te czynniki wpływają na śmiertelność niemowląt. Ciekawe jest to, że badacze nie znaleźli żadnego powiązania między stresem w ciąży (również wynikającym z utraty członka bliskiej rodziny) a śmiertelnością noworodków. Ponadto zależność między poprzedzającym ciążę stresem a śmiertelnością noworodków utrzymywała się nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników, np. palenia w czasie ciąży, przedwczesnego porodu czy niskiej wagi urodzeniowej.

Naukowcy sugerują, że prowadzenie stresującego trybu życia przed poczęciem może zaburzać gospodarkę hormonalną i dostarczanie składników odżywczych do płodu, a to z kolei może mieć ogromne znaczenie dla wczesnego stadium ciąży, kiedy zaczynają kształtować się organy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat