Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Strajk” – recenzja

Artykuł

Fantastyczna pozycja dla dzieci i rodziców wrażliwych na to, co dzieje się z naszą przyrodą.

Strajk
Autor: Materiały prasowe

Uważam, jako matka i człowiek, że uświadamianie naszych dzieci, czym jest ekologia i środowisko oraz jak o nie dbać, jest bardzo ważne. I boli mnie, że tak niewielką uwagę do tego przywiązujemy. Zasoby naszej planty są ograniczone, nic nie jest niewyczerpalne. Woda nie bierze się magicznie w rurach; prąd w gniazdkach również; plastik – ze zużytych butelek i przedmiotów – w czarodziejski sposób się nie dematerializuje. Wszystko ma swoje źródło i swój koniec. Oczywiście nie wolno też przesadzać w drugą stronę, bo nie po to człowiek wszystko to wymyślił i skonstruował, abyśmy dziś, w XXI, przenieśli się do lepianek, myli raz na tydzień w misce i ogrzewali przy ogniskach. Chodzi o to, abyśmy nauczyli siebie i nasze dzieci jak ze wszystkiego racjonalnie i mądrze korzystać.

Ostatnio, z serii ekologicznej wydawnictwa Babaryba, miałam przyjemność recenzować książkę pt. „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”, która bardzo mi się spodobała, więc, gdy zobaczyłam „Strajk” również postanowiłam po nią sięgnąć.

Z czym kojarzy się strajk? Z protestem. Z buntem. Z transparentami, na których wypisane są hasła z postulatami. A co by się stało, gdyby zaczęły protestować… zwierzęta? Wywiesiłyby jakieś szyldy z napisami w stylu „Planeta dla zwierząt”? Krowy przestałyby dawać mleko, a kury jajka? A może zwierzęta zaczęłyby…milczeć?

Na pierwszy rzut oka „Strajk” to dość…prosta książka. Zbyt prosta bym powiedziała. Bardzo mało w niej tekstu (zaledwie zdanie na całą rozkładówkę), a i rysunki nie są specjalnie wyszukane – kolorystyka ogranicza się do kilku kolorów, a sama kreska, choć wyrazista, jest poprowadzona tak, że przedszkolak nie powinien mieć problemu z jej odwzorowaniem. Wszystko to jednak tylko pozory, bo książka przekazuje bardzo wiele, ale jej autor pokazuje, że wcale nie potrzeba dużo tekstu i wyrafinowanych ilustracji, aby przekazać ważne treści.

W książce czytamy o strajku zwierząt. Zwierzęta odmówiły współpracy z człowiekiem, zamilkły i przestały wykonywać to, co robiły od wieków (ptaki przestały śpiewać, owady bzyczeć, ryby pływać). Zawarły porozumienie i odwróciły się od ludzi. Jaki może być finał tej historii? Na to znajdźcie odpowiedź wraz z dzieckiem! Usiądźcie ze swoimi pociechami i porozmawiajcie, zróbcie burzę mózgów, narysujcie plakat o tym, co by się stało z naszą planetą i z nami, gdyby zwierzęta zaprotestowały. Uwolnijcie kreatywność i przede wszystkim świadomość.

Książka robi niesamowite wrażenie swoją…cichością i prostotą właśnie. Szczególnie przejmujące są ilustracje na ostatnich stronach – ptak krztuszący się zakrętką i tony zakrętek, którymi pokryta jest ziemia. Warto uświadomić sobie i dzieciom, że to my, ludzie, jesteśmy za to odpowiedzialni.

Czy za 30 lat będziemy mogli cieszyć się zapachem lasu i słuchać ptasich treli? Będziemy mogli wykąpać się w jeziorze? A może utoniemy w stosie plastiku, a niektóre gatunki ptaków będziemy znać tylko z książek? To wszystko zależy od nas. I trzeba pamiętać o tym każdego dnia.

Eduarda Lima, „Strajk”, Babaryba, 2021

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat