Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Stajnia pod tęczą cz. 2. Maść na maść” – recenzja

Artykuł

Duet Lorneta i Rakieta to nieoczekiwani goście w „Stajni pod tęczą”. W tej części czytelnicy dowiedzą się kim oni są i jakie przygody ich spotkają.

Stajnia pod tecza masc na masc
Autor: Materiały prasowe

Zazwyczaj dzieje się tak, że jeśli decydujemy się sięgnąć po książkę wydaną w serii, to trzeba czytać wszystkie tomy, ponieważ warto nakreślić sobie wątek wiodący i poznać historię głównych postaci. Wierni czytelnicy znają bohaterów z pierwszej części „Czary na komary”. Jeśli nie poznało się wcześniejszych przygód tych sympatycznych zwierząt to warto po nią sięgnąć, jednak brak ich znajomości nie będzie utrudniał czytania i zrozumienia akcji. „Stajnia pod tęczą” to cykl, w którym każda książka jest autonomicznym opowiadaniem.

Leniwa codzienność zwierząt mieszkających w stajni jest znana z pierwszego tomu pod tytułem „Czary na komary”. Nudę zakłóciło pojawienie się konia z grzywą i ogonem w kolorach tęczy. „Maść na maść” to druga odsłona zabawnych przygód znanych nam postaci. Pewnego dnia do grona znajomych dołączają tajemniczy przybysze. Nie wiadomo, kim oni są. Jeden z nich to nietypowy osobnik, ponieważ jest podobny odrobinę do konia, a odrobinę do zebry. Nie jest jednak ani koniem, ani zebrą. Sam mówi o sobie, że jest zebroniem. Jego towarzyszem i przyjacielem jest mały kuc, z którym poznał się wiele lat temu w cyrku, gdzie nauczyli się tańczyć, rymować i cieszyć się życiem. Nowych gości chcą poznać wszyscy mieszkańcy stajni poza ciotką Lukrecją, która będzie szukała różnych wymówek, by pokazać że przybysze są groźni i należy się ich bać. Autorzy na przykładzie grupy zwierząt w bardzo taktowny sposób omawiają problem złego traktowania innych, nietolerancji i zapatrzenia w siebie. Podają gotowy przepis na to, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Czy ich argumenty wystarczą, by dostojna, rasowa klacz przestała zadzierać swój nos?

Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł stworzyli zabawną serię książek opowiadające o życiu mieszkańców stajni. Cała fabuła opiera się na przygodach koni, zaś ludzie stają się bardzo istotnym tłem, ponieważ ingerują w życie zwierząt. Wszystkie ich działania mają na uwadze dobro koni. Świat ukazany w książce jest przedstawiony z perspektywy zwierząt, które nie wszystko rozumieją, niejednokrotnie są zaskakiwane, mają swoje uczucia, marzenia i plany. „Maść na maść” została napisana bardzo prostym językiem, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako lektura do czytania dla małych dzieci kochających zwierzęta. Piękne, barwne ilustracje pobudzą dziecięcą wyobraźnię i będą doskonałym uzupełnieniem całej treści. Autorzy w bardzo nietuzinkowy sposób omówią temat tolerancji i odmienności. Pisarze zachęcają do interaktywnego czytania: odsyłają swoich młodych czytelników na stronę „Stajni pod tęczą”, na której odkryją wiele ciekawostek o koniach i ich pielęgnacji, zobaczą filmy, a na końcu książki mogą sprawdzić poziom zdobytej w czasie lektury wiedzy i przyznać sobie odznakę. To opowieść, która kształtuje młodego czytelnika. Wychowując, jednocześnie uczy, rozbudza jego żądzę przygód i pozwala mu marzyć.

Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł, „Stajnia pod tęczą cz. 2. Maść na maść”, Warszawa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2018 rok

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat