Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Spanie na brzuchu w ciąży

Artykuł

Spanie na brzuchu to jeden z wielu lęków przyszłej mamy. Czy ta pozycja może być faktycznie niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka?

Spanie brzuch ciaza
Autor: pixabay.com

Znalezienie wygodnej pozycji do snu podczas ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej, wydaje się czasem wręcz niemożliwe. Do tego dochodzą obawy jaka pozycja jest tak naprawdę bezpieczna dla ciebie, a przede wszystkim – dla twojego dziecka. Spanie na brzuchu wydaje się dość oczywistą pozycją, której należy unikać w ciąży, jednak o czym wiele przyszłych mam może nie wiedzieć – spanie na plecach jest równie niebezpieczne. Pozycja ta obciąża aortę i dolną żyłę główną oraz naczynia krwionośne, które znajdują się za jamą brzuszną i prowadzą krew z serca do nóg i stóp. Nacisk ten może prowadzić do zwolnienia krążenia krwi w ciele twoim i dziecka.

Tak naprawdę spanie na brzuchu jest bezpieczne przez większość ciąży i możemy korzystać z ulubionego sposobu zasypiania, choć może on powodować uciskanie żołądka na macicę i między innymi z tego względu nie jest to pozycja idealna dla przyszłej mamy. Paradoksalnie jednak to spanie na plecach zdaje się być bardziej niebezpieczne, szczególnie w bardziej zaawansowanej ciąży.

Jaka więc pozycja jest najbardziej korzystna? Podczas pierwszego trymestru najbezpieczniej jest spać na lewym boku, gdyż pozycja ta zapewnia optymalne krążenie krwi. W drugim i trzecim semestrze można spać również na prawym boku, choć dalej lewa strona będzie najbezpieczniejsza by zapewnić nie tylko odpowiednie krążenie, ale także dopływ składników odżywczych do łożyska oraz usprawnić pracę nerek, co poprawi ich działanie, czego efektem będzie zmniejszenie obrzęku stóp, kostek i dłoni.

Dodatkową zaletą spania na lewym boku jest również zmniejszenie prawdopodobieństwa popularnej, uciążliwej dolegliwości ciążowej, czyli zgagi. Prawa strona uznawana jest za sprzyjającą problemu z refluksem ze względu na anatomiczny związek między żołądkiem a przełykiem. By uniknąć przekręcania się na prawą stronę podczas snu możesz spróbować umieścić poduszki za plecami tak, by w nocy obracać się jedynie w lewą stronę.

Wiemy jakie pozycje są zatem najbardziej bezpieczne w ciąży. Co jednak jeśli dalej nie możemy znaleźć wygodnej pozycji? Warto zaopatrzyć się w wiele poduszek lub specjalnego „rogala”. Ułożenie poduszek w taki sposób pozwoli unieść jedną nogę nad drugą oraz wesprze plecy. Pamiętaj, że przez kilka pierwszych nocy ta pozycja może nie wydawać się najwygodniejsza, jednak warto pozwolić ciału przystosować się do nowego sposobu zasypiania. Nie przejmuj się jednak jeśli w ciągu nocy się przekręcisz i zmienisz pozycję, lepiej pozwolić ciału przyjąć odpowiednią pozycję niż zaliczać bezsenne noce, podczas których obsesyjnie starasz się leżeć w „idealnej” pozycji dla ciężarnych kobiet.

Pamiętaj również, że niezależnie od pozycji sam sen odgrywa bardzo ważną rolę podczas ciąży i zapewnienie sobie jego wystarczającej ilości jest bardzo istotne. Twoje ciało zużywa teraz wiele energii, aby pomóc rozwinąć się twojemu nienarodzonemu dziecku. Jeśli jesteś zmęczona pozwól sobie na drzemki w ciągu dnia i zmniejsz aktywność by uzyskać wystarczającą ilość odpoczynku w ciągu doby.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat