Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Spadek masy ciała noworodka

Artykuł

Jeśli zaobserwowałaś, że maluszek zamiast przybierać na wadze bardzo szybko ją traci, nie powinnaś się tym przejmować. To całkiem normalne, tzw. fizjologiczny spadek wagi (nie powinien przekraczać 10 proc. wagi urodzeniowej).

Spadek masy ciała noworodka
Autor: pixabay.com

Dlaczego tak się dzieje? Główna przyczyną jest oddanie smółki i moczu, utrata pewnej ilości płynów przez płuca i skórę, wydatkowanie energii na podjęcie samodzielnych funkcji życiowych, m.in. walkę z utratą ciepła. Należy również pamiętać, że powierzchnia ciała noworodka jest bardzo duża w stosunku do jego masy. Poza tym przez pierwszych kilka dób dziecko nie je za dużo. Jest to naturalna kolej rzeczy i nie powinnaś się tym martwić.

Natomiast utrata masa ciała u dziecka powyżej 1. tygodnia życia, może być niepokojącą oznaką. Może być to związane z wieloma czynnikami, od tych banalnych po bardzo groźne. Najważniejsze z nich to:

  • odwodnienie - niemowlaki odwadniają się bardzo szybko, np. w przebiegu wymiotów czy biegunek, dlatego w razie ich wystąpienia należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka; jeżeli biegunka lub wymioty są silne lub trwają długo, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza;
  • wszelkiego rodzaju infekcje;
  • niedokrwistość;
  • alergie pokarmowe;
  • białaczka i inne choroby nowotworowe;
  • choroby przewodu pokarmowego;
  • zakażenie pasożytami.

W każdym przypadku znacznej utraty masy ciała przez niemowlę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat