Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Smok ze smoczej jamy” - recenzja

Artykuł

Znacie polskie legendy i chcecie aby wasze dzieci również je poznały? Koniecznie sięgnijcie po tę książeczkę.

Smok ze smoczej jamy
Autor: Materiały prasowe

Legendy budują tożsamość narodową, łączą fakty historyczne z bajkową fikcją. Kiedyś przekazywane z pokolenia na pokolenie, teraz ubrane w baśniową formę zastępują historie opowiadane dzieciom przed snem. Wanda Chotomska wzięła na warsztat małopolską legendę o szewczyku Skubie i bestii zamieszkującej wawelskie wzgórze. W interpretacji autorki królestwo Kraka zostaje uratowane przez dworskiego szewczyka Dratewkę. Znam tę wierszowaną opowieść z dzieciństwa i po wielu latach muszę powiedzieć, że ten tekst nadal bawi. Całość dopełniają przepiękne ilustracje – pełne barw i dynamiki. Uwielbiam zarówno bajkowe grafiki, jak i plakaty oraz karykatury Edwarda Lutczyna. Jego kreska jest tak charakterystyczna, że od razu rozpoznajemy rękę autora.

Co wyróżnia tę interpretację znanej legendy? Przede wszystkim piękne wydanie. Twarda oprawa i strony sprawiają, że książeczka nie zniszczy się nawet po wielokrotnym wertowaniu przez najmłodsze pokolenie. Oprócz oryginalnego tekstu znajdziemy w środku także tłumaczenie na język angielski. Tego trudnego zadania podjęli się Barbara Bogoczek oraz Tony Howard. Wydawałoby się, że jest to dość karkołomna misja, ale wspomniany duet wyszedł z tego zadania obronną ręką. Dorośli mogą więc podczas lektury sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, a przy okazji zaznajomić dzieci z legendą w dwóch wersjach.

Miłośników Wandy Chotomskiej nie trzeba namawiać do sięgnięcia po tę książeczkę. Tandem Chotomska-Lutczyn to gwarancja doznań literackich i graficznych na najwyższym poziomie. Książka sprawdzi się jako pierwsze spotkanie z literaturą, ale będzie także wyzwaniem dla dzieci dwujęzycznych lub tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim. A może warto zaznajomić turystów z legendarnym smokiem obżartuchem i uczynić z niego nowoczesny symbol polskiej popkultury? Smok wawelski zasługuje przecież na międzynarodową sławę.

Wanda Chotomska, „Smok ze smoczej jamy", Wydawnictwo Babaryba, 2015

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat