Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Separacja a alimenty

Artykuł

Jeśli małżeństwo decyduje się na rozwód, oczywiste jest, że jedno z nich będzie płacić alimenty. Ale co w przypadku, gdy para decyduje się na separację?

Pocięte dokumenty
Autor: pixabay.com

Czym jest separacja? Jest to rozpad wspólnego życia małżeńskiego, jednak żadne z nich nie może wejść w nowy związek, ponieważ w świetle prawa nadal są małżeństwem. W teorii oznacza to, że nadal muszą się wspierać, także finansowo.

Jeśli małżonkowie decydują się na separację, muszą udać się do sądu i wszystko tam uregulować. W takim przypadku oznacza to, że obowiązek płacenia alimentów nakładany jest na tego rodzica, który na co dzień nie będzie sprawował opieki nad dzieckiem. Poza tym sąd musi ustalić, w jakim stopniu rodzic, z którym dziecko nie będzie miało kontaktu na co dzień, ma obowiązek uczestniczyć w kosztach utrzymania i wychowania dziecka.

Nie chodzi tutaj tylko o kwestie pieniężne. Takimi kosztami może też być czas i poświęcenie rodzica w wychowanie dziecka. Sąd zwraca uwagę na to, jaki jest wkład każdego z małżonków w wychowanie dziecka i które z rodziców bardziej angażuje się w przygotowanie do życia malucha.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat