Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Rwa kulszowa w ciąży

Artykuł

Mówi się, że ciąża to dla kobiety stan błogosławiony. Jednak kobiety spodziewające się dziecka, przez okres dziewięciu miesięcy borykają się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich jest rwa kulszowa.

Rwa kulszowa ciaza
Autor: pixabay.com

Rwa kulszowa objawia się tym, że nerw kulszowy sięga od dolnej części pleców, wzdłuż tylnej partii nóg, aż po same stopy. Niekiedy nawet dochodzi do zakłóceń w pracy nerwu kulszowego, a wtedy pojawia się uczucie słabości lub mrowienie w nogach. Przypadłość ta jest szczególnie uciążliwa nocą, gdyż skutecznie uniemożliwia sen.

Ja rozpoznać atak rwy kulszowej:

  • promieniujący ból zaczynający się w okolicy lędźwiowej, przemieszczający się przez pośladki, biodra, uda z tylnej strony, aż po łydkę i stopę;
  • pojawienie się tzw. objawu Lasègue'a, który cechuje się tym, że dana osoba nie jest w stanie podnieść nogi do góry z pozycji leżącej; osoba próbująca podnieść nogę w ten sposób odczuwa ból wzdłuż całej kończyny, ten sam rodzaj bólu mogą wywołać u niej również próby zgięcia nogi w stawie biodrowym i kolanowym i wyprostowania jej;
  • osoba cierpiąca na atak rwy kulszowej w ciąży odczuwa także mrowienie i pieczenie w nogach;
  • przeważnie, choć nie zawsze, ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia.

Sposoby na rwę kulszową:

  • ulgę może przynieść położenie zimnego kompresu w miejsce, gdzie ból jest najbardziej uciążliwy. Pod wpływem zimna w organizmie wytwarzają się endorfiny, które mają właściwości znieczulające. Podobne działają gorące okłady.
  • pomocny może być również odpoczynek. Nie jest zalecane pozostawanie cały czas w łóżku, ale ostrożność pomoże. Oszczędź sobie podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów.
  • pozycja krzesełkowa - na wznak, a nogi podparte na poduszkach lub krześle - dzięki tej pozycji ucisk na nerw jest łagodniejszy. Jeśli to nie pomoże, przyjmij pozycję, w której będzie ci najlżej. I wcale nie musi być to pozycja leżąca - być może łatwiej będzie ci stać lub siedzieć.
  • relaksująco, odprężająco i przeciwbólowo może również podziałać masaż obolałych miejsc pod prysznicem.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat