Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Płeć dziecka

Różnice w płci

Artykuł

Do dziś obraz bycia człowiekiem jest tworzony na podstawie jego płci. Często, nawet nieświadomie, inaczej traktujemy chłopca, a inaczej dziewczynkę.

Roznice plci
Autor: freepik

Bardzo ważne jest to, by nie traktować płci jako cechy charakteru. Warto raczej skupić się na indywidualnych cechach osobowościowych i indywidualnym podejściu.

Używając słów „męskie” i „kobiece” odnośnie konkretnych zachowań, stylu, czy sposobu bycia tworzymy różne stereotypy. Dzieje się tak dlatego, że głęboko zakorzenione wzorce szybko stały się pewną prawdą i po prostu pewne rzeczy kojarzą się tylko i wyłącznie z kobietą lub odwrotnie. Stereotypy jeszcze długo będą istnieć, niestety wiele mocno krzywdzących, zwłaszcza kobiety. Właśnie dzięki tym utworzonym stereotypom mamy inne podejście do chłopców a inne do dziewczynek. Uczymy dziewczynek grzeczności i uległości, chcemy by w każdej sytuacji były uprzejme i zgodne, a najlepiej też uśmiechnięte. Od chłopców wymagamy asertywności, silności i hartu ducha. Natomiast lepiej wychować człowieka, a nie chłopca czy dziewczynkę.

Zatem jeśli wiemy, iż cechy tzw. „męskie” i „żeńskie” są potrzebne ludziom do przetrwania, należy ich uczyć każdego bez względu na płeć. Zarówno dziewczynka, jak i chłopiec ma prawo mieć wybór, jak się zachować - czy być delikatnym, czy raczej stanowczym, czy podnieść głos, czy uśmiechać się i cieszyć. Każdy stereotyp upraszcza świat i światopogląd człowieka, który ten stereotyp przyjmuje jako rzeczywistą prawdę. Takie podejście bywa krzywdzące.

Teraz wciąż żyjemy w kulturze, gdzie wysoko ceni się patriarchalny model rodziny, czyli że głową rodziny jest oczywiście ojciec, mężczyzna. Jest jednak mnóstwo rodzin, w której również rolę ojca i jego „męskie” zajęcia musi przejąć matka i też świetnie sobie poradzi. Taki model powinien być fundamentem do tego, by obalać stereotypy na temat tego, jakie cechy musi mieć dziewczynka, a jakie chłopiec.

Opisywanie kogoś, jako „kobiecego” lub „męskiego” znacznie upraszcza to, jakim ten ktoś jest rzeczywiście człowiekiem. Często rodzice próbują na siłę wyplenić np. z córki cechy, które kojarzą im się tylko z męskością. Zdarza się, że na siłę próbują zmienić styl czy fryzurę dziecka, by bardziej „pasowało” do swojej płci. Nie dostrzegają, że noszenie krótkich włosów w przypadku dziewcząt jest tak samo normalne, jak noszenie długich przez mężczyzn. Wygląd to rzecz gustu, a nie przypasowanie do płci.

Jeśli chcemy wzbogacić nasz światopogląd, czy też naszych dzieci, musimy nauczyć się walczyć z dyskryminacją. Nie negować tego, że kobiety uprawiają tzw. „męskie” sporty, a chłopcy uczestniczą w zajęciach z baletu. Sport, czy inne pasje są uniwersalne i tylko od człowieka zależy, co mu odpowiada. Żaden stereotyp nie może i nie powinien decydować.

Dbajmy o to, by każde dziecko, ale i dorosły posiadał zestaw potrzebnych w życiu cech osobowości. Dziewczynki uczmy asertywności, a chłopców delikatności i ustępliwości w pewnych sprawach. Uczmy ich wyboru.

Nie mówimy chłopcom, że prawdziwy mężczyzna nie płacze, a dziewczynkom, że prawdziwa kobieta się nie złości. W ten sposób jedynie uczymy nasze dzieci tłumienia tak ważnych i potrzebnych emocji, których trzeba nauczyć się wyrażać, a nie zduszać w sobie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat