Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Rozmowa z dzieckiem o utracie pracy przez rodzica

Artykuł

Otrzymanie wypowiedzenia z pracy przez jednego z rodziców zmienia życie rodziny. Jak zachować się w takiej sytuacji przy dziecku?

Rozmowa dziecko utrata pracy rodzic
Autor: pixabay.com

Codzienność dorosłych jest też codziennością dzieci. Warto więc szczerze i obrazowo pomówić z potomstwem na temat braku etatu dla mamy lub taty, gdy taka sytuacja ma miejsce. Udawanie, że nic się nie dzieje i nie zmieniło, nie wpłynie bowiem zbyt dobrze na relacje i sytuację w rodzinie. Opiekunowie kilkulatków nie powinni więc unikać rozmów na trudne tematy ze swoimi latoroślami. Każda taka rozmowa zazwyczaj bowiem procentuje. Im większa ilość posiadanych przez kilkulatka informacji na tematy dotyczące codzienności rodziny, w której dorasta, tym większy spokój i poczucie bezpieczeństwa potomka. Trwający jakiś czas stan bezrobocia jednego z rodziców na pewno się przed dzieckiem nie ukryje. Dotychczasowy porządek dnia domowników ulega przecież zmianie. Maluch widzi, że rodzic nie wychodzi rano z domu i jest w nim obecny, gdy kilkulatek wraca ze szkoły. Dostrzega zmiany nastrojów rodziców, niepokoje bezrobotnego opiekuna, jego smutek, złość, niecierpliwość. Dziecko może słyszeć rozmowy dorosłych na temat finansów i konieczności ograniczania wydatków. Jeśli nie dostanie na ten temat żadnych informacji, może pomyśleć, że niedługo będzie musiało np. sprzedać swoje zabawki, że lodówka w kuchni świecić będzie pustkami, że trzeba będzie wyprowadzić się do mniejszego mieszkania, oddać ukochanego psa do schroniska itp. Gdy w domu przez jakiś czas będzie mniej pieniędzy, warto wyjaśnić dziecku ze szczegółami, jakie wyrzeczenia będą ponosić domownicy. Maluch na pewno zrozumie, że gdy tata lub mama nie ma pracy, nie ma mowy o wymarzonym prezencie pod choinkę, wyjeździe wakacyjnym za granicę, kupnie modnych mebli do pokoju dziecinnego, nowym rowerze, częstych wyjściach do kina itp. Jeśli obiecało się wcześniej potomkowi zakup drogiego gadżetu czy wycieczkę, wskazane jest, aby powiedzieć latorośli, że obietnica zostanie spełniona, gdy sytuacja materialna rodziny poprawi się. Gdy rozmawia się z kilkulatkiem na taki trudny temat, dobrze zapytać go, czy ma jakieś pytania związane z zaistniałymi okolicznościami i szczegółowo na nie odpowiedzieć. Można też opowiedzieć maluchowi, jak bezrobotny opiekun będzie szukał nowej pracy i poinformować go, że czasami rodzic będzie opuszczał mieszkanie, aby udać się na rozmowy z potencjalnymi pracodawcami. Gdy dziecko będzie widzieć, że bezrobotny rodzic aktywnie radzi sobie z problemem braku etatu i że mama z tatą cały czas się wspierają, łatwiej mu będzie odnaleźć się w nowej sytuacji i pokonywać różnorakie stresy w przyszłości.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat