Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Rodzic kontra nauczyciel

Artykuł

Kiedy twoje dziecko rozpoczyna edukację oboje wkraczacie w nowy etap życia. Już nigdy nic nie będzie takie samo...

Rodzic kontra nauczyciel
Autor: pixabay.com

Od tej pory szkolne sukcesy, porażki i problemy twojego dziecka będą także twoimi sukcesami, porażkami i problemami. Nie będzie lekko!

Pomaganie w nauce czy wysłuchiwanie opowieści o kolegach i koleżankach ze szkoły to tylko niektóre z przyjemności, które cię czekają. Są też mniej przyjemne strony edukacji twojego dziecka: jego konflikty z nauczycielami. Życzę ci żebyś trafiała na samych mądrych i kompetentnych pedagogów. Ale niestety twojemu dziecku mogą trafić się także „mniej udani”: zbyt surowi, zbyt wymagający, leniwi, sfrustrowani...

Oto kilka rad, które mogą pomóc ci „dogadywać się” z nauczycielami:

  • Nie traktuj nauczyciela jak wroga! Powinniście być przecież sprzymierzeńcami jeśli chodzi o edukację i wychowanie twojego dziecka a jej ucznia. Powinniście współpracować- zrób wszystko żeby tak właśnie było. Jeśli w szkole twojego dziecka dzieje się coś złego, nie szukaj winy, ale przyczyny. Myśl o rozwiązaniu zamiast za wszelką cenę udowadniać rację swojego dziecka.
  • Bądź wyrozumiała. Nauczyciele mają bardzo odpowiedzialną i stresującą pracę. Mówiąc kolokwialnie „nieźle się męczą” - i robią to zazwyczaj z powołania, dla dobra dzieci (w tym twojego).
  • Trzymaj nerwy na wodzy. Nie krzycz na nauczyciela, nie denerwuj się. Nawet jeśli uznasz, że nauczyciel jest nieprzyjaźnie nastawiony, nie dawaj się sprowokować. Urządzanie w szkole awantur, zaostrzanie konfliktu, stawianie wszystkiego „na ostrzu noża” wcale nie pomoże twojemu dziecku- wręcz przeciwnie, może mu zaszkodzić. Jeżeli nauczyciele uznają cię za wojowniczą „matkę- pieniaczkę” ich niechęć do ciebie może odbić się na tym, jak będą traktować twoje dziecko.
  • Staraj się być sprawiedliwa. Zawsze wysłuchuj wersji obu stron: i twojego dziecka i jego nauczyciela. Nie zakładaj z góry, że to dziecko ma rację. Przecież ono rzeczywiście mogło coś przeskrobać- nie upieraj się, że jest aniołkiem. Czasem dzieci mówią nieprawdę o jakiejś sytuacji nie dlatego, że celowo chcą skłamać, ale dlatego, że czegoś nie zrozumiały/zrozumiały niewłaściwie.
  • Nie ulegaj jeżeli nauczyciel nie ma racji, nie przepraszaj za dziecko jeżeli nie zawiniło... Ugodowość, chęć pójścia na kompromis, gotowość do rozmowy i współpracy- NIE oznaczają ustępowania dla świętego spokoju, ani przyznawania racji nauczycielowi, gdy ten jej nie ma! W kontaktach z nauczycielami swojego dziecka bądź uprzejma i wyrozumiała, ale też asertywna.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat