Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Pucio na wsi” – recenzja

Artykuł

Lato sprzyja wypoczynkowi. Wybierzcie się zatem razem z Puciem na wieś!

Pucio na wsi
Autor: Materiały prasowe

Ten pyzaty, mały, rezolutny chłopczyk jest doskonale znany dzieciom i ich rodzicom. Seria o Puciu od kilku lat podbija serca najmłodszych czytelników i konsekwentnie pozwala rozwijać umiejętności rozumienia mowy, a także wzbogacać leksykę małego człowieka.

W siódmej części wraz z Puciem i jego siostrą Misią odwiedzimy gospodarstwo pana Henryka, stadninę pani Ewy oraz pracownię ceramiczną należącą do pani Moniki. Na wsi czas płynie inaczej, pory dnia wyznaczają różne zajęcia, które trzeba wykonać. Nie trzeba nigdzie się śpieszyć. Dzieci będą miały okazję podpatrzeć, jakie zwierzęta żyją w gospodarstwie, wziąć udział w różnych pracach ogrodowych, a nawet zobaczyć, w jaki sposób powstaje miód! Jednak to nie koniec atrakcji! Dzieci będą miały okazję zasmakować prawdziwego, wiejskiego śniadania (aż mi pociekła ślinka na myśl o babcinych konfiturach…), upiec chleb, zjeść świeżą poziomkę prosto z krzaczka, nakarmić zwierzątka, a także… samemu zrobić miseczkę w pracowni garncarskiej i wziąć udział w festynie! Na każdej stronicy dzieje się coś ważnego, coś nowego, zaskakującego. Autorka pokazuje, że wieś tętni życiem; nie ma tam nudy i każdy znajdzie tam coś dla siebie.

„Pucio na wsi” jest książeczką, która z całej serii urzekła mnie chyba najbardziej. W naszej bibliotece posiadamy wszystkie od „Pucio uczy się mówić” do „Pucio w mieście”, ale ta jest zdecydowanie najciekawsza. Dodatkowo została ona tak skonstruowana, że każdy maluch – niezależnie od tego, czy ma 2 lata, czy 6 – znajdzie w niej coś, co go zainteresuje. Książkę oczywiście poprzedza wstęp poświęcony rodzicom, w którym Marta Galewska – Kustra, doświadczona logopeda i pedagog, opisuje w jaki sposób korzystać z książki i na co zwracać uwagę podczas pracy z dzieckiem. Każda rozkładówka tej książki zawiera jedną ilustrację z głównym, odnoszącym się do niej tekstem. Na dole zaś znajdują się różne polecania podzielone na dwie części: te skierowane do dzieci młodszych (2 – 3 lata) oraz starszych (3-6 lat). Jeśli chodzi o młodsze dzieci polecenia są łatwiejsze, skupione na pokazywaniu czegoś na ilustracji (np. krowy, koguta, talerza, domu) lub mówieniu prostych, pojedynczych słów bądź naśladowaniu dźwięków (np. „Jak mówi kurczaczek” lub „Co robi babcia”). Dla starszych dzieci autorka przygotowała nieco trudniejsze zadania. Oprócz pokazywania różnych obiektów, są zadania polegające na wskazywaniu przedmiotów w ustalonej sekwencji („Pokaż kolejno”), znajdziemy też zadania z mówienia (np. „Jakie warzywa rosną w ogrodzie?”), a także z opowiadania i liczenia („Opowiedz jak się robi konfitury?” lub „Ile koni ma pani Ewa?”), dla których zachętą są obrazki na dole strony.

„Pucio na wsi” podoba się zarówno mojemu starszemu, jak i młodszemu synkowi. Obaj chętnie ją oglądają, chętnie jej słuchają i wykonują polecenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są zawarte na ostatnich rozkładówkach książki zadania, sprawdzające, co dziecku z książki udało się zapamiętać. Na młodsze dzieci czeka pokazywanie różnych obiektów i czynności; dopasowywanie jedzenia do zwierzęcia, które je spożywa oraz naśladowanie dźwięków. Starsze dzieci również będą mierzyć się z pokazywaniem i nazywaniem różnych obiektów (nieco trudniejszych), ale także z opowiadaniem o tym, co robią mieszkańcy wsi.

Jestem przekonana, że „Pucio na wsi” skradnie wasze serca i okaże się dla was doskonałą pomocą wspomagającą rozwój waszego dziecka. Zabawa połączona z nauką jest tym, co zdecydowanie najbardziej cenię w tego typu książkach. Polecam z całego serca!

Marta Galewska – Kustra, Joanna Kłos, „Pucio na wsi”, Nasza Księgarnia, Warszawa, 2022.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat