Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Publiczne występy malucha

Artykuł

Czy warto zachęcać dziecko do publicznych występów? Zdania na ten temat są podzielone.

Publiczne wystepy malucha
Autor: pixabay.com

Jedni uważają, że to dobry sposób, aby przygotowywać dziecko do późniejszych życiowych wyzwań. Bo udział w takim wydarzeniu (na przykład w szkolnym przedstawieniu) wymaga przygotowania, nauczenia się swojej roli, przełamania onieśmielenia widokiem publiczności. Dziecko uczy się w ten sposób podejmować wyzwania i walczyć ze stresem. Uczy się odpowiedzialności i współpracy w grupie.

Ale trzeba pamiętać też o tym, że dziecko musi samo chcieć wystąpić, musi czerpać z tego radość- inaczej ewentualne korzyści będą mniejsze od strat jakie poniesie. Dziecko zmuszane do występów może nabrać niechęci do wszelkiego rodzaju wystąpień przed szerszym gronem odbiorców.

A więc najważniejsza zasada jeśli chodzi o szkolne występy: zachęcaj do nich swoje dziecko, ale absolutnie go do nich nie zmuszaj!

Postaraj się sprawić, by twoje dziecko traktowało taki występ przede wszystkim jako dobrą zabawę, przygodę- a nie obowiązek. Jak to zrobić?

  • Obserwuj co przeżywa twoje dziecko podczas przygotowań do występu. Czy uczy się roli z zapałem, entuzjazmem, radością? Czy irytuje się lub smuci jeżeli coś mu nie wychodzi? Tłumacz dziecku, że wprawa jest efektem pracy- że nie nauczy się wierszyka, piosenki czy kroków tańca w jeden wieczór.
  • Pomagaj w przygotowaniach- bądź zaangażowana w występ dziecka, przygotuj mu piękny kostium, ucz się razem z nim roli, wysłuchuj opowieści o próbach i tak dalej...
  • Ucz swojego malucha jak może poradzić sobie z tremą- podaj mu swoje sposoby na opanowanie zdenerwowania. Powiedz na przykład: „pamiętaj- przez cały czas będę tam z tobą- będę patrzeć na ciebie z widowni i mocno trzymać za ciebie kciuki” albo: „jak zapomnisz co masz powiedzieć, nie denerwuj się tylko weź trzy głębokie oddechy. Jak po trzech oddechach dalej nie będziesz wiedział co mówić- uśmiechnij się i ukłoń- wszyscy pomyślą, że tak miało być.”
  • Nie wywieraj presji. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, nie zachowuj się tak jakby szkolne przedstawienie było co najmniej oscarową galą! Jeżeli ty będziesz podchodzić do całej sprawy z dystansem, twojemu dziecku udzieli się twój luz. Powiedz dziecku, że jesteś z niego dumna, że chce wystąpić- niech wie, że ważny jest sam jego udział w przedstawieniu, a nie to jak w nim wypadnie.
  • Chwal! Pochwały są twojemu dziecku potrzebne. Chwal je już na etapie przygotowań do występu- za pracowitość, wytrwałość, cierpliwość i oczywiście za wszystkie postępy jakie robi. A po samym występie jeszcze raz pochwal dziecko i powiedz mu, że świetnie wypadło- nawet jeżeli będzie to trochę „naciągany komplement”...
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat