Każde dziecko uwielbia zabawy w ogrodzie. Dużo wolnej przestrzeni, pełna swoboda oraz kontakt z naturą sprawiają, że dzieci mają możliwość spędzić czas aktywnie, rozładować rozpierającą je energię, a przy tym czegoś się nauczyć. Bo nauka i zabawa często idą ze sobą w parze.
Jak warto wykorzystać czas z dziećmi na świeżym powietrzu? Jakie zabawy w ogrodzie dla dzieci w różnym wieku można przygotować, by rozwijać kreatywność i inne przydatne umiejętności?
Co robić z dziećmi na dworze?
Pomysłów na zabawy dla dzieci w ogrodzie i nie tylko jest naprawdę bez liku. Dzieci w szczególności przepadają za zabawą w piasku oraz w wodzie. Maluchy świetnie odnajdą się w piaskownicy i z radością zajmą się robieniem babek z foremek do piasku, przesypywaniem piasku z jednego wiaderka do drugiego czy kopanie dołków i tuneli.
Starsze dzieci uwielbiają spędzać czas aktywnie, z pewnością więc spodoba im się jazda na rowerze, hulajnodze, rolkach, skakanie na skakance czy zabawa piłką. Równie ciekawe może być rysowanie kredą na asfalcie czy puszczanie olbrzymich baniek mydlanych.
W upalne dni dzieci z pewnością ucieszą się z zabawy w basenie i wszelkich zabaw wodnych. Bitwa na pistolety na wodę to prawdziwa frajda, a jednocześnie sposób na ochłodę. W basenie ogrodowym można też bawić się piłkami gumowymi czy talerzem latającym.
Najmłodsze dzieci mogą pobawić się w baseniku zabawkami typu foremki, wiaderka i łopatki, by nabierać nimi wodę i wylewać ją, rzucać na taflę małe piłeczki czy gumowe zabawki, a następnie obserwować, jak się unoszą.
Jakie zabawki ogrodowe będą nam potrzebne?
Aby zabawa w ogrodzie była udana, ciekawa i kreatywna, warto wyposażyć się w różne ogrodowe zabawki. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim wieku są dzieci oraz w co lubią się bawić.
Podstawą są zabawki do piaskownicy, a więc wszelkiego rodzaju foremki do robienia piaskowych babek, zwierzątek czy jeszcze innych postaci oraz wiaderka, łopatki i grabki, pozwalające przesypywać i przenosić piasek do budowy zamków.
Starsze dzieci z pewnością chętnie pobawią się w piaskownicy wszelkiego rodzaju taczkami, wywrotkami, koparkami i traktorami, odtwarzając plac budowy z ciężkim sprzętem.
W sklepie internetowym Zabawki i Szkoła znajdziesz zestawy zabawek do piasku z ulubionymi postaciami bajkowymi, które sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale też na placu zabaw lub na plaży.
Do zabaw wodnych warto wybrać pistolety na wodę(https://zabawkiiszkola.pl/pistolety-na-wode) i sikawki oraz zestaw do baniek mydlanych(https://zabawkiiszkola.pl/banki-mydlane). Dzieci z chęcią wezmą udział w bitwie na oblewanie wodą albo w zawodach na największa bańkę mydlaną.
Wszystkie zabawki potrzebne do zabawy na dworze znajdziesz w ofercie sklepu Zabawki i Szkoła. Są to produkty najwyższej jakości, wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, dostępne w atrakcyjnych cenach.
Propozycje kreatywnych zabaw dla dzieci w ogrodzie
Gry i zabawy ogrodowe dla dzieci mogą stanowić element imprezy okolicznościowej zorganizowanej na świeżym powietrzu, na przykład urodzin. Dzięki temu dzieci będą się dobrze bawić, a jednocześnie rozwiną umiejętności społeczne, współpracując w grupie. To także świetny pomysł na spędzenie czasu całą rodziną na jakiejś aktywności poza domem.
Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na kreatywne zabawy ogrodowe.
- Rzut do celu. Dzieci mają za zadanie rzucić piłeczką do kosza, wiaderka czy narysowanego na ziemi okręgu z różnych odległości i pozycji ciała. To od was zależy, jak zwariowane będą te pozycje. Dzieci uczą się w ten sposób precyzji, ćwiczą zdolność przewidywania oraz wyczucia w sile rzutu.
- Poszukiwacze skarbów. W ogrodzie można ukryć różne zabawki, a zadaniem dzieci będzie odnalezienie tych „skarbów” na podstawie stworzonej wcześniej mapy lub podanych wskazówek. To prawdziwa gratka dla miłośników zagadek. Gra może być dowolnie rozbudowana o kolejne wskazówki podane na kartach czy strzałki narysowane kredą itd. Wszystko zależy od waszej kreatywności.
- Sadzenie roślin. Dzieci wraz z rodzicami mogą zasiać dowolną roślinkę, na przykład jakieś kwiaty, zioła czy drobne owoce, przy okazji wiele ucząc się o procesie rozwoju roślin.
Najmłodsze dzieci mogą podlać zasiane nasionka plastikową konewką. Starsze mogą od początku samodzielnie przygotować ziemie pod wysiew, a następnie umieścić w ziemi nasionka lub sadzonki. A potem mogą doglądać roślinę, aż ta wyrośnie i zakwitnie. To doskonały sposób na uczenie dzieci odpowiedzialności i troski, a także rozwinięcia pasji do ogrodnictwa.