Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Przyczyny męskiej niepłodności

Artykuł

Jeszcze do niedawna, za niepowodzenia związane z zajściem w ciążę odpowiadała kobieta. Jak się okazuje, w takim samym stopniu niepłodność dotyka mężczyzn, która najczęściej wiąże się z obniżoną jakością nasienia.

Mężczyzna z fajką
Autor: pixabay.com

Zatem jakie są przyczyny zmniejszonej męskiej siły rozrodczej?

  • Zła dieta – wszystkiemu winien jest pośpiech. To przez niego nie mamy czasu na zdrowy i zbilansowany posiłek. Zamiast tego, w biegu sięgamy po śmieciowe jedzenie, które są wysoko przetworzone i bogate w tłuszcze trans mające negatywny wpływ na płodność obu płci. Jeśli staramy się o dziecko, warto wprowadzić do swojej diety takie produkty jak: owoce morza, świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste zboża, orzechy czy drób. Warto też zaopatrzyć się w żeń-szeń.
  • Za szybkie tempo – stres, nieodpowiednia ilość snu, siedzący tryb pracy – to tylko kilka negatywnych skutków zwiększających niepłodność. Taki sposób życia negatywnie odbija się na spermatogenezie i jakości nasienia. Ponadto, efekt jest jeszcze bardziej niekorzystny, kiedy w trudnych sytuacja pomagamy sobie farmakologicznie stosując tabletki nasenne czy antydepresyjne.
  • Nadmiar używek – o tym, że używki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie nie trzeba nikomu powtarzać. Największym wrogiem męskiej płodności są papierosy. Nikotyna oraz substancje smoliste w nich zawarte zmniejszają jakość oraz ilość produkowanych plemników. W trakcie palenia następuje również zwężenie naczyń krwionośnych, a następstwem tego jest problem z erekcją. Również alkohol konsumowany w nadmiarze jest przyczyną męskiej niepłodności.
  • Przesadna/niedostateczna aktywność fizyczna – wszystko w odpowiednich ilościach jest korzystne dla organizmu. Dlatego też zaangażowanie w rozwój fizyczny musi być zbilansowany: ani zbyt intensywny, ani zbyt rzadki. Ekstremalne ćwiczenia wytrzymałościowe ograniczają produkcję plemników, ale i brak ruchu nie jest korzystny – wpływa na ogólną kondycję organizmu oraz sprzyja pojawianiu się nadwagi.
  • Stosowanie sterydów - używane w celu rozbudowy masy mięśniowej, silnie hamują spermatogenezę. Skutkiem tego jest m.in. zagęszczeniem krwi, co może stać się przyczyną zatorów i problemów z erekcją.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat