Historie z życia przedszkolaka.
„Przeźroczysty chłopiec” to bardzo lekka i przyjemna lektura dla dzieci i dorosłych napisana przez Antoninę Krzysztoń - kompozytorkę, autorkę tekstów i piosenkarkę. Historia przedstawiona jest w sposób poetycki i subtelny, czyli z cechami które charakteryzują życie zawodowe autorki.
Opowiadanie w książce przedstawia rok szkolny przedszkolaka. Zarówno narratorem jak i bohaterem jest kilkuletni, mądry i spostrzegawczy chłopiec, Franek. W dwudziestu pięciu krótkich rozdziałach opowiada o swoich przeżyciach wywołujących radość, wzruszenie, ale i również tęsknotę, smutek i troski. Opisuje nam relację ze swoimi rodzicami oraz rówieśnikami. Rozmyśla, gdyba, snuje refleksje, uwypuklając tym samym wiele emocji i swój wrażliwy charakter.
Autorka wspaniale wczuła się w rolę kilkulatka, przedstawiając sposób dziecięcego patrzenia na świat. Rozbiegane myśli, chaotyczny styl wypowiedzi, bezład - wszystko to sprawia wrażenie, że książka rzeczywiście napisana jest przez małe dziecko. Przedstawia emocje i problemy z jakimi boryka się chłopiec. Brak większej uwagi ze strony rodziców, tęsknota za zmarłym dziadkiem, przeżywanie choroby kolegi, zazdrość, pierwsze zauroczenie. Emocje, których doświadcza niekoniecznie są pozytywne, często wręcz posępne.
Książka porusza również inne ważne, trudne tematy takie jak: niebezpieczeństwo wynikające z zabawy ogniem, podpalanie papierosów, rozwód rodziców. Mały Franek wydaje się być pozostawiony sam sobie ze swoimi zmartwieniami. Wielu spraw nie rozumie. Jedynym wyraźnie zaznaczonym, dobrym, barwnym elementem wydaje się być postać Pana Balona, fantastycznej postaci, pojawiającej się w sytuacji, w której potrzebna jest dobra rada i pocieszające słowo.
Styl powieści jest prosty i lekki. Dodatkowym atutem są niezgrabne, specyficzne ilustracje wykonane przez Antoninę Krzysztoń dodające nietypowego uroku. W treść wplecione są również zabawne rymowanki i wierszyki urozmaicające fabułę.
Całokształt ma formę refleksyjną. Lektura jest niezwykle wartościowa i praktyczna. Myślę, że dzięki przytoczonym problemom, dorośli mogą spojrzeć na swoje pociechy z większą wyrozumiałością. Niektóre sprawy mogą być również wstępem do poważnych rozmów. Mogą także pomóc wyjaśnić żale i zmartwienia dziecka i przedstawić ich punkt widzenia. Zdecydowanie polecam!
Przeźroczysty chłopiec, Antonina Krzysztoń, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
Patrycja Trzcionkowska