Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Przeźroczysty chłopiec” – recenzja

Artykuł

Historie z życia przedszkolaka.

Przezroczysty chlopiec
Autor: Materiały prasowe

„Przeźroczysty chłopiec” to bardzo lekka i przyjemna lektura dla dzieci i dorosłych napisana przez Antoninę Krzysztoń - kompozytorkę, autorkę tekstów i piosenkarkę. Historia przedstawiona jest w sposób poetycki i subtelny, czyli z cechami które charakteryzują życie zawodowe autorki.

Opowiadanie w książce przedstawia rok szkolny przedszkolaka. Zarówno narratorem jak i bohaterem jest kilkuletni, mądry i spostrzegawczy chłopiec, Franek. W dwudziestu pięciu krótkich rozdziałach opowiada o swoich przeżyciach wywołujących radość, wzruszenie, ale i również tęsknotę, smutek i troski. Opisuje nam relację ze swoimi rodzicami oraz rówieśnikami. Rozmyśla, gdyba, snuje refleksje, uwypuklając tym samym wiele emocji i swój wrażliwy charakter.

Autorka wspaniale wczuła się w rolę kilkulatka, przedstawiając sposób dziecięcego patrzenia na świat. Rozbiegane myśli, chaotyczny styl wypowiedzi, bezład - wszystko to sprawia wrażenie, że książka rzeczywiście napisana jest przez małe dziecko. Przedstawia emocje i problemy z jakimi boryka się chłopiec. Brak większej uwagi ze strony rodziców, tęsknota za zmarłym dziadkiem, przeżywanie choroby kolegi, zazdrość, pierwsze zauroczenie. Emocje, których doświadcza niekoniecznie są pozytywne, często wręcz posępne.

Książka porusza również inne ważne, trudne tematy takie jak: niebezpieczeństwo wynikające z zabawy ogniem, podpalanie papierosów, rozwód rodziców. Mały Franek wydaje się być pozostawiony sam sobie ze swoimi zmartwieniami. Wielu spraw nie rozumie. Jedynym wyraźnie zaznaczonym, dobrym, barwnym elementem wydaje się być postać Pana Balona, fantastycznej postaci, pojawiającej się w sytuacji, w której potrzebna jest dobra rada i pocieszające słowo.

Styl powieści jest prosty i lekki. Dodatkowym atutem są niezgrabne, specyficzne ilustracje wykonane przez Antoninę Krzysztoń dodające nietypowego uroku. W treść wplecione są również zabawne rymowanki i wierszyki urozmaicające fabułę.

Całokształt ma formę refleksyjną. Lektura jest niezwykle wartościowa i praktyczna. Myślę, że dzięki przytoczonym problemom, dorośli mogą spojrzeć na swoje pociechy z większą wyrozumiałością. Niektóre sprawy mogą być również wstępem do poważnych rozmów. Mogą także pomóc wyjaśnić żale i zmartwienia dziecka i przedstawić ich punkt widzenia. Zdecydowanie polecam!

Przeźroczysty chłopiec, Antonina Krzysztoń, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat