Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć.

Artykuł

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha rosła w zdrowiu. Niestety, nie da się uniknąć chorób. Co w przypadku, gdy u niemowlaka pojawi się przepuklina pachwinowa? Dowiedz się więcej, czytając artykuł.

Przepuklina pachwinowa niemowlak
Autor: freepik

Czym właściwie jest przepuklina pachwinowa?

Jest to wada wrodzona w postaci miękkiego guzka umiejscowionego w okolicy pachwiny, który zwykle uwypukla się podczas czynności powodujących wzmożone ciśnienie brzuszne - długotrwały płacz, krzyk czy kaszel. Niestety nie znika samoistnie i konieczna jest tutaj interwencja chirurgiczna.

Jak powstaje przepuklina pachwinowa?

Około 20. tygodnia ciąży zarasta błona wyściełająca jamę brzuszną, czyli tzw. uchyłek pochwowy otrzewnej. Czasem jednak zdarza się, że do owego zarośnięcia nie dojdzie, a wówczas zaczynają tam wnikać narządy wewnętrzne. U dziewczynek zazwyczaj są to jajniki, natomiast u chłopców - pętle jelita cienkiego. Tak wypełniony uchyłek wydostaje się przez jedyną możliwą przestrzeń, czyli przez kanał pachwinowy.

Objawy przepukliny pachwinowej

Tak powstała przepuklina uwidacznia się powyżej pachwiny, u dziewczynek w kierunku wargi sromowej większej, zaś u chłopców na granicy wzgórka łonowego i moszny. Guzek jest bezbolesny, często słyszalne jest natomiast trzeszczenie, spowodowane gazami jelitowymi. Zawartość guzka może cofać się w spoczynku i w momencie rozluźnienia ciała, także poprzez delikatne naciskanie i masowanie.

Kiedy przepuklina staje się groźna?

Długotrwały brak interwencji lekarskiej prowadzi do powiększania się przepukliny. To z kolei może doprowadzić do jej uwięźnięcia, przez co narządy nie są w stanie powrócić na swoje właściwe miejsce. Guzek staje się twardy, jest bolesny w dotyku i niemożliwy do przepchnięcia. U niemowlaka pojawia się widoczne pogorszenie samopoczucia, wymioty, płacz i wzdęcia. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala, gdyż może dojść do martwicy, a nawet przedziurawienia ściany narządu.

Jak często występuje przepuklina?

Według statystyk, ok. 3-5% dzieci rodzi się z przepukliną. Częściej występuje ona u chłopców, a szczególnie narażone są wcześniaki z małą masą, u których istnieje możliwość niezakończonego jeszcze procesu zarastania uchyłku.

Leczenie przepukliny pachwinowej u niemowlaków

Jedyną metodą leczenia tej przypadłości jest operacja. Wykonuje się ją dwiema metodami: poprzez nacięcie lub laparoskopowo. W pierwszym przypadku chirurg nacina pachwinę, wypreparowuje worek przepuklinowy, uprzednio go przecinając, a następnie zaszywa w miejscu wyjścia z jamy brzusznej. Druga metoda polega na wprowadzeniu przez pępek niewielkiej kamery, dzięki której chirurg może precyzyjnie zamknąć worek przepuklinowy specjalnym szwem przez nakłucie skóry w pachwinie bez konieczności jej otwierania.

Druga metoda, jak również wcześniactwo, mogą zwiększać ryzyko nawrotu przepukliny, zaleca się zatem obserwować swoje dziecko. Jeśli przepuklina została rozpoznana u noworodka, ale nie daje objawów uwięźnięcia, operację można odroczyć do 3. m.ż., aby móc bezpiecznie zastosować znieczulenie ogólne wziewne bez konieczności wprowadzania do tchawicy specjalnej rurki.

Co po operacji?

Szwy stosowane podczas zabiegu są wchłanialne, nie trzeba zatem martwić się o ich usunięcie. Opatrunek, który nie przesiąka, utrzymywany jest przez trzy doby. Starszym dzieciom rodzice powinni ograniczyć aktywność ruchową przez ok. 1-2 tygodnie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat