Już niedługo z mobilnego KTG będą mogły korzystać kobiety w ciąży w Polsce i na całym świecie. Jest się więc z czego cieszyć.
Dzięki przenośnemu KTG przyszłe mamy będą mogły same badać pracę serca dziecka, swoje tętno oraz czynności skurczowe tętna macicy. W domu, na wyjeździe itp. Pomoże im to w odpowiedzi na pytania: czy ten jakże ważny organ u potomka pracuje prawidłowo, czy poczęty maluch pcha się już na świat i trzeba jechać do szpitala itp. Mobilne KTG zwiększy komfort psychiczny kobiet w ciąży i bezpieczeństwo zdrowotne zarówno matki jak i dziecka. Będzie nieocenionym wsparciem szczególnie dla kobiet w pierwszej ciąży. Co ważne: ten polski wynalazek wielkości smartfona nie jest skomplikowany w użyciu. Wyniki z urządzenia można szybko wysłać do działającego całodobowo przez siedem dni w tygodniu Medycznego Centrum Telemonitoringu, które przekieruje je do lekarza. Oceni on wtedy, czy są jakieś powody do niepokoju i odpowiednio pokieruje pacjentką. Wczesne wykrycie ewentualnego zagrożenia dla płodu, pozwoli zaś na szybką reakcję medyczną, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo szczęśliwego rozwiązania.
Pregnabit został wymyślony przez doktor nauk medycznych Patrycję Wizińską-Sochę, która w czerwcu 2016 roku odebrała tytuł Innowatora Roku. Zapewni on z pewnością lepszą opiekę zdalną dla kobiet w ciąży i pomoże niejednej z przyszłych mam.
Iwona Trojan