Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Problemy z karmieniem piersią

Artykuł

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Karmienie mieszane
Autor: pixabay.com

Mogłoby się wydawać, że karmienie piersią jest czymś naturalnym, a co za tym idzie – czymś łatwym. Tymczasem, jak można zaobserwować na internetowych forach, karmienie piersią przysparza wielu problemów młodym mamom.

Najczęściej powtarzanym zdaniem przez młode mamy jest stwierdzenie „Mam mało mleka” albo „Nie mam pokarmu”. W większości przypadków mała produkcja mleka jest spowodowana różnymi błędami laktacyjnymi. To z kolei rozpoczyna bardzo często niepotrzebne i nieuzasadnione dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, które negatywnie wpływa na laktację. Co jest najczęstsza przyczyną problemów z karmieniem piersią i ilością mleka?

  • Dokarmianie dziecka gotową formułą – podawanie dziecku mleka modyfikowanego zaburza laktację, gdyż dziecko mniej efektywnie ssie pierś, która produkuje mniej pokarmu.
  • Negatywne nastawienie mamy – jeżeli przy pierwszej trudności, mama się podda i włączy się jej myślenie, że nie wykarmi swojego dziecka, to wyobrażenie to zadziała jak samospełniająca się przepowiednia. W przypadku karmienia piersią optymizm jest wręcz zalecany!
  • Zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi – noworodki bardzo potrzebują zapachu i bliskości swojej mamy. Uwielbiają godzinami „wisieć na piersi”. Pozwól na to swojemu dziecku! Kiedy trzeba przystawiaj je nawet co pół godziny, szczególnie gdy masz problem z laktacją. Częste ssanie piersi przez dziecko stymuluje je do produkcji większej ilości pokarmu.
  • Podawanie dziecku smoczka lub butelki – pobieranie mleka z piersi matki jest znacznie trudniejsze i wymaga od malucha więcej wysiłku aniżeli jedzenie z butelki. Dziecko przyzwyczajone do smoczka (czy to uspokajającego, czy z butelki) ma zaburzony odruch ssania i może odrzucić pierś.
  • Nieefektywne ssanie piersi przez noworodka – często maluch nie potrafi pobrać pokarmu. Może być to spowodowane urazami gardła i ust w trakcie porodu, obniżonym napięciem mięśniowym, niewykształconym odruchem ssania.

Karmienie piersią jest złożonym procesem, zależy od wielu czynników. Nie warto z tego rezygnować, gdyż mleko to najlepsze, co matka może podarować dziecku. W razie problemów należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat