Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Prawo dziecka do prywatności i tajemnicy korespondencji

Artykuł

Wielu rodziców zapomina, że ich pociecha ma prawo do posiadania różnych sekretów i zatrzymywania otrzymywanych wiadomości tylko dla siebie.

Prawo dziecka tajemnica korespondencji
Autor: pixabay.com

Polskie prawo uwzględnia interesy nie tylko dorosłych obywateli, ale i dzieci. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, kodeks karny, Konwencja o Prawach Dziecka zapewnia nieletnim wolność i ochronę komunikowania się, a co za tym idzie - prawo do prywatności i tajemnicy korespondencji.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami rodzice nie powinni czytać prywatnych wiadomości swojego potomstwa, mieć dostępu do poczty elektronicznej latorośli, osobistych wiadomości na portalach społecznościowych, przeglądać telefonu nieletniego, otwierać zaadresowanych do potomka przesyłek, listów itp. Nie powinni też podsłuchiwać rozmów telefonicznych dziecka ani zapoznawać się z treścią jego pamiętników. Ustawodawca dopuszcza oczywiście wyjątki od norm prawnych. Gdy rodzic podejrzewa, że dziecku grozić może jakieś niebezpieczeństwo, np. nieletni kontaktuje się przez Internet z pedofilem lub przestępcą, podejrzewa u potomka depresję i myśli samobójcze, ochrona prywatności dziecka schodzi wtedy na dalszy plan. Opiekun prawny nieletniego może czuć się wtedy zobligowany do przeglądania korespondencji swojej pociechy, w celu zapobiegnięcia sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu dziecka. Za łamanie prawa do tajemnicy korespondencji w nieuzasadnionych przypadkach grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności. Warto o tym pamiętać, gdy osobę dorosłą kusi, aby nadmiernie inwigilować i kontrolować swoje potomstwo. Może to bowiem nie tylko mieć skutki prawne, ale i nadszarpnąć zaufanie nieletniego do bliskich, którzy powinni szczególnie szanować właśnie przywileje prawne osób niepełnoletnich.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat