Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Prawidłowa pozycja niemowlaka podczas snu

Artykuł

Wydaje się, że układanie małego dziecka do snu jest drobnostką. Pozycje do spania powinny być nie tylko wygodne dla maluszka, ale przede wszystkim całkowicie bezpieczne.

Prawidłowa pozycja niemowlak sen
Autor: pixabay.com

Trzeba pamiętać, że noworodek będzie leżał w takiej pozycji przez kilka godzin. Dlatego też nie może to być pozycja na brzuchu, ponieważ zbyt długie leżenie może być przyczyną uduszenia się dziecka. Noworodek będzie najbezpieczniejszy, jeśli ułożysz go na pleckach lub na boku, by nie zachłysnął się ulewającym pokarmem.

Niemowlak nie może jeszcze samodzielnie zmienić pozycji - to, w jaki sposób położysz niemowlaka, decyduje o tym, jak prześpi najbliższe kilka godzin. Aby jego sen było bardziej komfortowy, powinnaś go układać na płaskim materacu, bez użycia poduszki. Położenie zbyt miękkiej poduszki wiąże się z ryzykiem do podduszenia dziecka. Podobnie jest z przykrywaniem dziecka kołderką - mając rączki na wierzchu, to może naciągnąć ją sobie na twarz.

Specjaliści zwracają uwagę na niebezpieczeństwo takiej sytuacji: według przeprowadzonych badań, aż siedmiokrotnie wzrasta ryzyko śmierci łóżeczkowej. Dlatego też sen niemowlęcia będzie o wiele bezpieczniejszy, jeśli ułoży się go na plecach lub na boku. Oto krótka charakterystyka tych pozycji:

  1. Pozycja na plecach – jest to najbezpieczniejszą ze wszystkich możliwych dla niemowlęcia. Trzeba pamiętać, że główka ma być odchylona na bok, bo zabezpiecza to przed zachłyśnięciem się pokarmem w przypadku ulewania. Niemowlę powinno spać na płaskim materacu bez poduszki, aż do ok. 6-go miesiąca życia – dopiero wtedy można podkładać mu pod głowę poduszeczkę. Niektórzy zalecają również podparcie nóg łóżeczka zamiast wkładania kocyka pod materac.
  2. Pozycja na boku - lekarze zalecają układanie dziecka na boku, gdy występują częste problemy z ulewaniem się pokarmu, bo w tej pozycji dziecko będzie mogło spokojnie „wydalić” pokarm na zewnątrz. Należy pamiętać, by układając dziecko w takiej pozycji, nie podkładać za jego pleckami żadnych kocyków czy ręczników, gdyż może to spowodować, że dziecko w nocy może upaść buzią na materac i stracić dostęp do powietrza.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat