Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Prawo

Pracująca mama – jakie ma prawa?

Artykuł

Wiele kobiet decyduje się na powrót do pracy tuż po urlopie macierzyńskim.

Laptop
Autor: pixabay.com

Chcą ciągle się rozwijać i być aktywne na rynku pracy. Jednak muszą połączyć ze sobą dwa zupełnie różne światy: pracownicy oraz mamy. Na dodatek muszą zadbać, aby żaden z nich nie pokrywał się ze sobą. Na szczęście prawo pracy jest korzystne dla młodych mam – dzięki niemu są one pod szczególną ochroną.

Jeśli jesteś mamą dziecka, które nie ukończyło jeszcze czterech lat, szef nie ma prawa wymagać od ciebie pewnych rzeczy:

  • dodatkowych godzin pracy (tzw. praca po godzinach)
  • pracy w nocy
  • pracy w innym miejscu niż to na stałe
  • dłużej niż 8 godzin

Oczywiście, jeśli świeżo upieczona mama ma na to ochotę i jest tego świadoma, może się tego podjąć.

Inaczej jest w przypadku, gdy oboje rodziców pracuje na etacie. Wówczas tylko jedno z nich może skorzystać z tego prawa. W większości przypadków jest to matka, ale to kwestia dogadania się małżonków. To oni decydują, które z nich będzie mogło spędzać więcej czasu z maluchem.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat